wtf

Policja w USA próbowała na pogrzebie odblokować smartphone’a palcem zmarłego

Służby potrafią zrobić dużo, by odblokować smartphone’a. Szczególnie w USA, których system prawny, pomimo obejrzenia setek godzin prawniczych i detektywistycznych „procedurali”, nadal pozostaje zagadką dla przeciętnego Europejczyka. Tak jak niepojęte jest to, że policja w stanie Floryda pojawiła się na pogrzebie, by palcem zmarłego próbować odblokować jego telefon.

Niepojęte jest również to, że według amerykańskich prawników, wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Ale może od początku.

23 marca na stacji benzynowej w miejscowości Wawa na Florydzie, policja chciała przeszukać Linusa F. Phillipa. Nie chciał się on jednak poddać kontroli i próbował odjechać swoim samochodem. Interweniujący policjant sięgnął po broń i zaczął strzelać za uciekającym trzydziestolatkiem. Jeden ze strzałów okazał się być dla Phillipa śmiertelny.

Sąd uznał, że zachowanie funkcjonariusza było uzasadnione, więc został on oczyszczony z zarzutów, a ciało Phillipa zostało wydane rodzinie, która zorganizowała pogrzeb.

Jednak w jego trakcie pojawili się policjanci, którzy mieli przy sobie smartphone denata. Chcąc uzyskać informacje w innej sprawie, dotyczącej handlu narkotykami, otworzyli oni trumnę i próbowali palcem zmarłego odblokować jego urządzenie. Wszystko dlatego, że otrzymali urządzenie już po wydaniu ciała do domu pogrzebowego i nie mieli okazji spróbować tego wcześniej. Jednak podjęta przez nich próba nie powiodła się.

Jak nietrudno się domyślić, otwarcie trumny podczas pogrzebu wywołało oburzenie rodziny, a narzeczona zmarłego stwierdziła, że nigdy nie czuła się tak upokorzona. Tymczasem policja twierdzi, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem, a do przeprowadzenia takiej akcji nie potrzebowała nawet nakazu sądowego. A tamtejsi prawnicy przyznają jej rację, ponieważ konstytucyjne prawa przysługują w USA żywym.

I choć w USA takie zachowanie policji nie jest to nielegalne, smród, nie tylko z otwartej podczas pogrzebu trumny, pozostanie, ponieważ nie oznacza to jeszcze, że należy to robić.

Zdjęcie: Flickr/R4vi

podobne treści