news

Polak potrafi (robić roboty)!

Pełzały, pływały, wspinały się po ścianach. Przenosiły bomby, farby i palety. Walczyły na ringu. Ruszały na podbój planet. Piątkowa noc należała właśnie do nich. Roboty. Nie straszne im eksplozje, pionowe ściany, ani tłumy zwiedzających podczas Nocy robotów.

Imprezę zorganizował warszawski Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów. W jego murach można było zobaczyć roboty przemysłowe, antyterrorystyczne, te zbudowane przez studentów i te z klocków LEGO. Wszystkiemu można było się przyjrzeć, wielu – dotknąć, a niektórymi – nawet się pobawić. Nic dziwnego, że zwiedzający nie narzekali na brak atrakcji. Oto kilka z nich.

Cyberryba

Naszym zdaniem – hit wieczoru. Ten robot niczym prawie nie różnił się od zwykłej ryby. Pływał jak one i jak one uciekał przed przeszkodami. Zbudowana przez studentów Politechniki Krakowskiej, Cyberryba może być sterowana przez komputer lub działać autonomicznie. Potrafi przy tym losowo wybierać głębokość i kierunek, albo podążać za przedmiotem.

Ciekawostką była możliwość sterowania nią przy pomocy telefonu komórkowego, który za pośrednictwem Bluetootha łączył się z komputerem, który z kolei monitorował zachowanie naszej ryby. Prawdziwe cudeńko!

Wyścig na Marsa

#!#photo3#!#
Za to studenci z Politechniki Białostockiej zbudowali marsjańskiego łazika o imieniu Magma.Wygląda jak po prostu większy samochodzik sterowany radiem, ale ten pojazd może kiedyś wylecieć na Marsa. Autorzy jadą z nim na konkurs uniwersytecki University Rover Challenge.

Pomagają, leczą, ratują

#!#photo2#!#
Ludzie bezustannie rozwijają technologie stosowane w robotyce. Maszyny coraz częściej występują w codziennym życiu człowieka, wpływając na poprawę jego jakości. Mieliśmy wczoraj okazję zobaczyć między innymi roboty rehabilitacyjne (niestety zabrakło egzoszkieletów) wspomagające powrót do zdrowia, jak również roboty zastępujące człowieka w najbardziej niebezpiecznych i wyczerpujących zajęciach, takich jak przenoszenie ciężkich palet czy rozbrajanie bomb (jak widoczny na zdjęciu powyżej robot Ekspert).

Zabawki dla dużych dzieci

A na koniec to, co wszyscy kochamy: LEGO Mindstorms. Tego nie mogło przecież zabraknąć na żadnym pokazie robotów. Pokazywano różne wynalazki, od wielkiego skorpiona, po cudeńko do segregowania piłek w zależności od kolorów – niezbędne w każdym polskim domu!

Poniżej znajdziecie więcej zdjęć z Nocy. Więcej filmów znajdziecie na kanale GizmodoPL na YouTube.

podobne treści

  • Anonim

    fan-tas-ty-czna ta rybka! fajna relacja! az zaluje, ze nie bylam!!!