news

Polacy wygrywają zawody marsjańskich łazików

Sukces polskich zespołów podczas tegorocznego University Rover Challenge. Na podium stanęły aż dwa zespoły reprezentujące polskie uczelnie.

Zespół PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej zajął pierwsze miejsce, a zespół IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej zajął miejsce trzecie. W pierwszej dziesiątce znalazły się również zespoły z Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego, można więc chyba spokojnie powiedzieć, że polskie drużyny zdominowały tegoroczną edycję rozgrywanych na pustyni w stanie Utah zawodów.

Drużyny rywalizowały ze sobą w kilku konkurencjach. Ich łaziki musiały między innymi wykonywać precyzyjne prace przy lądowniku, odnaleźć w trybie autonomicznym piłeczki rozrzucone po pustyni czy pomóc astronautom w pracy w terenie.

Zwycięski łazik nosi nazwę Modernisty 2 i jest piątym pojazdem zbudowanym przez studentów z Częstochowy. Był jednym z 95 zgłoszonych na zawody i jednym z 36 zakwalifikowanych do nich.

„To nie pierwszy raz, kiedy drużyna z Politechniki Częstochowskiej staje na podium amerykańskich zawodów URC. Przypomnijmy, w ubiegłym roku zajęli wysokie, trzecie miejsce. Z kolei dla Politechniki Świętokrzyskiej to zdecydowanie udany debiut w tych zawodach” – mówi Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, współorganizator ligi robotycznej Rover Challenge Series, do której należą zawody URC.

University Rover Challenge to doroczny konkurs robotów organizowany przez stowarzyszenie The Mars Society, który skierowany jest do studenckich drużyn z całego świata. Zawody odbywają się na początku czerwca lub pod koniec maja, w pobliżu symulowanej bazy marsjańskiej Mars Desert Research Station.

Zawodników czeka teraz powrót do kraju i pracowite wakacje, które upłyną na przygotowaniach do europejskich zawodów robotów marsjańskich ERC, które odbędą się w dniach 14-16 września w Starachowicach z udziałem między innymi przedstawicieli NASA i ESA.

Zdjęcie: URC

podobne treści