news

Pół tysiąca afgańskich więźniów uciekło przez tunel

W nocy z niedzieli na poniedziałek co najmniej
476 więźniów politycznych zniknęło z więzienia w Kandaharze. Ucieczkę
odkryli o świcie strażnicy. Znaleźli też tunel biegnący na wolność,
wykopany od zewnątrz w kierunku więzienia. Prowadził do skrzydła, w którym przetrzymywano więźniów politycznych. Większość uciekinierów to talibowie.

The New York Times podaje, że brak potwierdzonych informacji o długości tunelu, a źródła mówią o 360 albo 1000 metrach. Droga ucieczki wiodła do więzienia pod autostradą z Kandaharu do Kabulu.

Miejscowy gubernator Wesa Toorylai ostro skrytykował strażników więzienia. Powiedział: „Tunelu nie wykopano w dzień, tydzień, ani miesiąc. Mówimy o miesiącach pracy pod ziemią.”. Tym bardziej dziwne, że tak długo nikt nic nie zauważył. Toorylai zaapelował o informowanie o możliwych miejscach przebywania uciekinierów.

Wczorajsza ucieczka nie bez powodu wydarzyła się właśnie teraz. Pozycja talibów w południowym Afganistanie znacznie osłabła w ostatnim roku, więc pomoc doświadczonych bojowników, którzy zbiegli z więzienia, bardzo się przyda. Pogorszy się zatem bezpieczeństwo w samym Kandaharze – powiedział Abdul Wahab Salihi, wiceszef miejscowego wywiadu.

Rzecznik talibów Qari Yusuf
Ahmadi wysłał do mediów szczegółową wiadomość o ucieczce już o poranku, kiedy władze dopiero orientowały się w sytuacji, liczyły zbiegów i zdumiewały długością tunelu. Sprytne posunięcie było przygotowane wcześniej. Talibowie podają, że ucieczka dotyczy 541 więźniów, z których 106 to talibańscy przywódcy.

Z więzienia Sarposa zorganizowano tez ucieczkę w czerwcu 2008 roku.
Zniknęło wtedy 1200 więźniów, czego 350 było talibami, a atakujący
więzienie zabili 15 strażników. [NYT, The Atlantic, zdjęcie: Allauddin Khan/Associated Press]

podobne treści

  • snajper16ps

    Heh, A myślałem że to tylko w filmach podkopy robią :)