news

Pół miliona dolarów za ciekawe zdjęcia na Facebooka

Pamiętacie pilotów wojskowych, którzy nurzali się w jeziorze Tahoe w helikopterach? Właśnie przyszedł rachunek za wrześniowy wybryk, czyli za naprawę sprzętu. Wynosi 505.751 dolarów 20 centów.

Oficer amerykańskiej Marynarki Wojennej ujawnił przed dziennikarzami, że dwaj piloci wpadli na pomysł uprawiania takich akrobacji, ponieważ chcieli wrzucić fajne fotografie na Facebooka. Dowództwo deklaruje, że „zostaną podjęte kroki administracyjne, mające zapobiec powtórzeniu się podobnego zdarzenia w przyszłości”.

Wyczyn pilotów utrwalono na filmie 13 września. Gdy nagranie pojawiło się na YouTube, o sprawie zrobiło się głośno. Na filmie widać, jak dwa helikoptery MH-60 Romeo zbliżają się do tafli wody w Emerald Bay i w ostatniej chwili wzbijają z powrotem w powietrze. Wylądowały bezpiecznie na
Lake Tahoe Airport, ale zostały uszkodzone.

Dowództwo przyznaje, że w ramach szkolenia piloci podejmują się różnych ryzykownych zadań, ale „nurkowanie” nie było uzgodnione z przełożonymi. Rzecznik jednostki z San Diego, porucznik Aaron Kakiel, powiedział, że incydent wynikał z „chęci pilotów, by zrobić zdjęcia na profil jednostki na Facebooku”.

„San Diego Union Tribune” podaje, że w wyniku wydarzeń „dwóch instruktorów Marynarki zostało uziemionych, a dwóch szkolonych pilotów będzie musiało powtórzyć szkolenie”. Pierwsza z kar jest bardzo poważna, oznacza, że żołnierze będą mogli pełnić w Marynarce tylko funkcje pomocnicze. [NevadaAppeal]

podobne treści