smartfony

Pojemna bateria vs. cienki telefon. HTC wybiera to drugie

Długość życia baterii jest jednym z najważniejszych czynników jakie powinno się brać pod uwagę podczas wyboru smartphone — nawet najlepszy telefon jest bezużyteczny jeśli skończy mu się bateria. Dlaczego więc HTC woli zmniejszać grubość swoich telefonów niż zwiększać żywotność baterii?

Bjorn Kilburn, jedna z osób odpowiedzialnych za strategię produktową HTC, stwierdził ostatnio, że tajwańska firma zdecydowała się skupić na produkowaniu cieńszych urządzeń a pogoń za bateriami o pojemności 3000 mAh pozostawi innym.

Jednym z pierwszych efektów takiej filozofii jest telefon HTC One S, który jest najcieńszym do tej pory smartphonem HTC. Ma on jedynie 7,8 mm grubości i wyposażony jest w baterię o pojemności 1650 mAh. Zapowiadany One X będzie miał trochę większą (1800 mAh) baterię i 8,9 mm grubości. Dla porównania iPhone ma 9,3 mm i baterię 1432 mAh.

Według Kilburna badania zachowań konsumenckich przeprowadzone przez HTC sugerują, że mając do wyboru telefon cieńszy ze słabszą baterią a grubszy z bardziej pojemną, klienci i tak wybiorą telefon cieńszy.

Wyniki badań HTC byłyby więc sprzeczne z przeprowadzonymi ostatnio badaniami J.D. Power and Associates, z których wynika, że żywotność baterii jest jednym z najważniejszych czynników jakie wpływają na zadowolenie z danego telefonu. Co ważniejsze – użytkownicy, którzy byli „bardzo zadowoleni” z tego jak sprawuje się ich bateria wykazywali się większą chęcią do zakupu kolejnego telefonu tego samego producenta.

Ciekawe, że te same badanie sprawdzało również do jakiego stopnia producenci mogą pozwolić sobie na „wypłaszczanie” swoich urządzeń. Okazało się, że punktem granicznym jest 14 mm, czyli o 4 mm więcej niż maksimum zakładane przez HTC. Poniżej granicy 14 milimetrów zadowolenie użytkowników miałoby znacząco spadać. Dziwne. Mój telefon ma jakieś 11 milimetrów grubości i akurat na to nigdy mi się nie zdarzyło narzekać.

Z drugiej strony telefony HTC muszą się czymś wyróżniać na bardzo podzielonym rynku telefonów z Androidem. Wyprodukowanie najcieńszego smartphone’a jest jakimś sposobem na przyciągnięcie uwagi klientów, zwłaszcza, że pierwsze wrażenie zawsze zrobi na nas wygląd urządzenia. Ale kiedy już wybierzemy sobie nową zabawkę często okazuje się, że w codziennym użyciu relatywnie słaba bateria zaczyna denerwować.

Na szczęście HTC nie zamierza zupełnie odpuścić kwestii żywotności baterii. Zamierza raczej znaleźć inne niż tylko powiększanie jej pojemności rozwiązania, które pozwolą na wydłużenie okresów pomiędzy ładowaniem. „Poświęcamy bardzo dużo czasu by znaleźć inne drogi niż tylko podejście brutalnej siły,” powiedział Kilburn.

Dla przykładu ekrany Super LCD, które montowane są w HTC’s One X są dużo bardziej energooszczędne niż ekrany AMOLED. HTC pracuje także nad lepszymi sposobami zarządzania energią w swoim oprogramowaniu. A jeśli porówna się żywotność stosowanych przez HTC baterii z innymi smartphone’ami dostępnymi na rynku, wyniki będą całkiem niezłe. Ale jak zauważa przedstawiciel J.D. Power and Associates – „jeśli musimy wybrać pomiędzy dwoma modelami większość ludzi wybierze telefon z lepszą baterią. Na skali rzeczy ważnych żywotność baterii znajduje się wyżej niż grubość telefonu.”

Nie wiedzieć czemu mam wrażenie, że autor tych słów marzy o całkowicie racjonalnym świecie.

[Wired]

podobne treści