news

Pojedynek czytników eKomiksów na iPad: Comic Zeal vs. Comic Reader Mobi

Teoretycznie iPad powinien być idealnym czytnikiem cyfrowych komiksów: posiada duży, dotykowy ekran, który jednym ruchem palca (lub kilku) pozwala na przerzucenie strony lub przyjrzenie się jej z bliska.

Niestety potencjał drzemiący w najnowszym iUrządzeniu firmy Apple nie został w pełni wykorzystany. Przedstawiam wam dwa czytniki, które pozwalają na import komiksów przy użyciu iTunes, bezpośrednio do aplikacji. Jakich? Oto one: Comic Reader Mobi oraz Comic Zeal.

Best iPad Comic Reader: Comic Zeal vs. Comic Reader Mobi

Comic Reader Mobi

Kosztuje całe 15 dolarów (o dziwo, wersja na iPhone jest bezpłatna), lecz posiada więcej funkcji niż Comic Zeal i jest bardziej uniwersalny. Obsługiwane formaty plików to: ZIP, RAR, CBR, CBZ oraz PDF.

Przerzucanie stron, przy użyciu przycisku bądź muśnięciu palcem, odbywa się bardzo płynnie. Jednak powrót do poprzedniej strony powoduje ponowne jej załadowanie, co potrafi trwać kilka sekund. Aplikacja wykrywa położenie iPada, automatycznie „przekręcając” komiks do odpowiedniej pozycji.

Ogólnie rzecz biorąc, aplikacja jest godna polecenia, lecz wymaga jeszcze kilku ulepszeń. [iTunes]

Best iPad Comic Reader: Comic Zeal vs. Comic Reader Mobi

Comic Zeal

Interfejs użytkownika jest tutaj lepiej dopracowany i bardziej iPadopodobny niż w Comic Reader Mobi. Sama aplikacja jest też prawie dwa razy tańsza (kosztuje 8 dolarów). Transfer komiksów również tutaj odbywa się za pośrednictwem iTunes, lecz z niewiadomego powodu trwa on dziwnie długo (przerzucenie 7 komiksów zajęło niecałe 4 minuty).

W przeciwieństwie do CRM, Comic Zeal nie przybliża automatycznie widoku na następną chmurkę z tekstem. Jednak ogólne wrażenie jest lepsze niż u konkurencji: interfejs jest przyjemniejszy dla oka, a i komiks się ciekawej prezentuje. Również przerzucanie stron działa lepiej niż w Comic Reader Mobi. [iTunes]

Czy iPad jest dobrym urządzeniem do przeglądania komiksów?

Gdyby iPad był o 20% większy, byłby wtedy najlepszym czytnikiem komiksów w historii. Nie musiałbyś przybliżać ani przesuwać widoku by obejrzeć całą stronę. Jednak z dwóch powyżej przedstawionych czytników, lepszym wydaje się być Comic Reader Mobi – nawet z mniej atrakcyjnym interfejsem użytkownika i dwa razy wyższą ceną.

podobne treści