news

Pojedynek 3DTV: Samsung UN55C7000 i Panasonic TC-P50VT20

Na rynku są dostępne aktualnie jedynie 2 telewizory 3D – plazma od Panasonica i LCD od Samsunga. Zapraszamy do naszego porównania obu modeli.

Metodologia

Przetestowaliśmy 2 telewizory z HD, które używają także standardu Full HD 3D: Samsunga UN55C7000 (LCD o przekątnej 55 cali, na zdjęciu po lewej, w cenie 2900 dolarów oraz Panasonica TC-P50VT20 (plazma o przekątnej 50 cali, na zdjęciu po prawej, w cenie 2500 dolarów). Sprawdziliśmy je wraz ze znajdującymi się w zestawie okularami 3D i odtwarzaczem Panasonic BD-C6900 3D Blu-ray na filmie „Potwory kontra Obcy” w 3D oraz na dysku testowym załączonym z odtwarzaczem Blu-ray. 

Okulary

Oba testowane sprzęty wymagają, żebyś podczas seansu przed nimi siedział w dość, nie bójmy się tego słowa, kretyńsko wyglądających okularach 3D. To one odpowiadają za tworzenie efektu trójwymiarowości. Dokładnie rzecz biorąc w okularach znajdują się odpowiednie przesłony LCD, które włączają się i wyłączają pokazując oczom pojedyncze obrazy 60 razy na sekundę. Bez tych okularów widziałoby się jedynie plątaninę rozmazanych obrazów o rozmytych kształtach (na pewno kojarzycie to uczucie, jeśli patrzyliście choć przez chwilę na „Avatarze” spod okularów). Musi je mieć na nosie każdy, kto będzie z nami oglądał film w 3D. A to rodzi dodatkowy wydatek, bo każda z tych dwóch par okularów jest w cenie 150 dolarów.  

The Best 3DTV: Samsung UN55C7000 vs Panasonic TC-P50VT20
Okulary od Panasonica (po lewej) są, powiedzmy, trochę lepiej zaprojektowane, ale daleko im do lekkości najlepszych projektantów od oprawek. Okulary od Samsunga (po prawej) są większe i nie mogą być dopasowane na głowie. Model od Panasonica ma odpowiednią regulację, dzięki której okulary leżą lepiej.  

Efekt 3D

Podczas testów zgodziliśmy się, że oba telewizory dawały przyzwoity efekt 3D. Jednakże nie ma co przesadzać, jest to efekt daleki od ideału. Przy szybszych ruchach kamery 3D rwało się i nie nadążało. Dzieje się tak, ponieważ na podstawie obecnej technologii, efekt 3D polega na tym jak mózg jest w stanie postrzegać zmiany między dwoma obrazami. Gdy obraz na ekranie przypomina groch z kapustą, nasza głowa nie zarejestruje żadnego 3D.  

Samsung miał tendencję do wyświetlania rozmazanych konturów, tak jakby trochę obrazu z lewej strony zahaczało o ten z prawej i na odwrót (taki efekt nazywa się fachowo crosstalk). Panasonic miał podobne problemy, ale mniej było je widać. Nie wiadomo, czy ten efekt pochodził z niedopasowania taktowania ekranu i okularów czy też opóźnienia powodowanego przez ekran LCD od Samsunga. Plazma Panasonica ma o wiele krótszy czas reakcji, dlatego pojawia się mniejsza interferencja między oddzielnymi obrazami na ekranie.  
The Best 3DTV: Samsung UN55C7000 vs Panasonic TC-P50VT20
Podczas oglądania filmu stwierdziliśmy, że lepszych wrażeń dostarcza na dłuższą metę Panasonic, chociaż ma cięższe okulary. Do efektu 3D można było się z czasem przyzwyczaić, wspominany crosstalk przeszkadzał coraz mniej. Ale mimo że obraz na Panasonicu był lepszy, żaden z pokazów 3D nie sprawdził się tak, jak pokaz na dużym, kinowym ekranie. Twierdzimy, że rozmiar jak najbardziej ma znaczenie, dlatego w kinie domowym nawet tak imponująca przekątna jak 55 cali może okazać się niewystarczająca do 3D.

Pozostałe kwestie

Przede wszystkim cena…

Poza kosztem telewizora musimy przecież zaopatrzyć się w okulary, a jak wiadomo kosztują one 150 dolarów za parę. Panasonic oferuje je w zestawie, Samsung nie. Do tego jeszcze dodatkowe 400 dolarów za odtwarzacz 3D Blu-ray, bo te obecnie znajdujące się na rynku, nie będą w stanie odtworzyć dysków 3D Blu-ray (podobno PS3 od tego lata będzie w stanie uporać się z nimi dzięki specjalnemu uaktualnieniu). Jednym słowem, dla czteroosobowej rodziny koszt za zestaw od Panasonica to 3350 dolarów, a od Samsunga 3700 dolarów. 

Trzeba mieć też, co oglądać. Na rynku znajduje się jedynie animacja „Potwory kontra Obcy”, która może dość szybko nam się znudzić. Jeżeli jednak nie możecie się doczekać swojego własnego 3D, to lepiej wybierzcie Panasonica. Obraz 3D jest na nim bardziej przekonujący, no i zawsze jest w zestawie jedna para okularów. Samsung jest większy, jaśniejszy i pewnie HDTV wyglądałoby na nim lepiej, ale 3D pozostawia jeszcze wiele do życzenia. No i nie ma w zestawie do Samsunga okularów. 

Po więcej informacji odsyłamy do pełnych testów Samsunga UN55C7000 i Panasonica TC-P50VT20.

Richard Baguley pisze dla Televisioninfo.

podobne treści

 • Anonim

  Oba testowane sprzęty wymagają, żebyś podczas seansu przed nimi siedział w dość, nie bójmy się tego słowa, kretyńsko wyglądających okularach 3D. – dobre :)

 • miza

  W opisie okularów napisane jest dokładnie, że okulary Samsunga są cięższe. Chwiel pózniej cytuję …Podczas oglądania filmu stwierdziliśmy, że lepszych wrażeń dostarcza na dłuższą metę Panasonic, chociaż ma cięższe okularyPodczas oglądania filmu stwierdziliśmy, że lepszych wrażeń dostarcza na dłuższą metę Panasonic, chociaż ma CIĘŻSZE okulary…
  To jak to właściwie jest?

 • jaro.pl

  a czy te okularki mają nadajnik podczerwieni tak ja okularki nvidi ?