news

Podwodna kopuła i inne sposoby na posprzątanie ropy

Usunięcie wielkiej – i ciągle rosnącej – plamy ropy u wybrzeży USA to przedsięwzięcie drogie i skomplikowane. Zobaczcie, jakie technologie można wykorzystać do tego celu.

Tamy i statki , które wysłano na miejsce, mają sprzęt do wysysania ropy z powierzchni wody. Obszar, na którym wylała się ropa, otacza się dryfującymi tamami, a następnie pompuje ropę do zbiorników na statku. Problem tylko w tym, że wyciek w Zatoce Meksykańskiej jest tak wielki, że zabraknie im wkrótce przenośnych tam.

Podwodna kopuła – gorący temat. Prawdopodobnie za klika dni podwodny wyciek zostanie w ten sposób zatkany. Kopuła to w istocie stalowe pudło, które zostanie opuszczone na dno w miejscu, gdzie dwa wycieki uwalniają największe ilości ropy do Oceanu. Drugie pudło zostanie umieszczone nieopodal trzeciego wycieku. Ropa będzie zbierana w kopułach i pompowana do statków. Niestety, tej technologii nie testowano jeszcze na głębokości większej niż 500 metrów pod poziomem morza. Wyciek znajduje się głębiej. Ponadto, na wyprodukowanie kopuły zwykle trzeba 2-4 tygodni. Obiecali, że się tym razem pośpieszą.

Głowica przeciwwybuchowa – zawór bezpieczeństwa, który spowodował powstanie problemu. Właśnie on zepsuł się na platformie Deepwater Horizon. Kiedy zaczął się wyciek, powinien był automatycznie odciąć przepływ ropy. Nie wiadomo, dlaczego zawiódł. Nie udało się go także włączyć ręcznie.

Detergenty – środki chemiczne, które rozbijają ropę na drobne cząsteczki, które są potem unieszkodliwiane przez mikroorganizmy. Niestety, ilość ropy w Zatoce jest tak olbrzymia, że skala operacji przerasta nasze możliwości technologiczne.

Spalić ropę – Nic dodać, nic ująć. Jest to jednak ostatnia z branych pod uwagę opcji.

Mikroby – Niektóre chętnie posiliłyby się ropą, lecz wyhodowanie wystarczających ilości mikroorganizmów jest w tym przypadku niemożliwe. Poza tym, nie rozbijają one cząsteczek ropy, pracują tylko na styku jej powierzchni z wodą.

Cała nadzieja w kopule i producentach tam. [Adam Frucci, Don Nguyen/giz, The Big Picture, Tech News Daily, FoxNews.com, Chron.com, LiveScience]

podobne treści