designnewswynalazki

Poduszki powietrzne ochronią japońskie domy w razie trzęsienia ziemi

Japończycy nie łudzą się, że katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi sprzed roku nigdy się nie powtórzy. Pozostaje im się przygotowywać do ewentualnych kataklizmów jak najlepiej. Przykładem technologii, która mogłaby uratować wiele istnień ludzkich jest wyposażenie budynków w… poduszki powietrzne.

Nad taką metodą amortyzacji pracuje firma Air Danshin Systems Inc. System będzie uruchamiany, gdy czujniki na terenie posesji wykryją nadchodzące wstrząsy. Odczyt czujnika aktywuje potężny kompresor, który wdmucha powietrze w poduchy wbudowane w fundamenty budynku.

Poduszka uniesie gmach na 3 centymetry i będzie stanowić amortyzację minimalizującą szkody. Zawór powietrza umożliwi właścicielom domu stabilizowanie budowli. Co najważniejsze, system jest wielokrotnego użytku – po ustaniu trzęsienia, powietrze jest odprowadzane z komór w fundamentach.

Poduszki są obecnie instalowane w 88 japońskich domach mieszkalnych, ale twórcy systemu mają ambitne plany. Podobną amortyzację można wykorzystać w większych gmachach, na przykład budynkach użyteczności publicznej i biurowcach.

[Air Danshin, Inhabitat]

podobne treści