naukanews

Podręcznik matematyki sprzedany za 3,7 miliona dolarów

Ale powiedzmy sobie szczerze, nie był to zwykły podręcznik. W ubiegłym tygodniu w domu aukcyjnym Christie’s sprzedano egzemplarz pierwszej edycji wydanego w 1687 roku Philosophiae naturalis principia mathematica, czyli Matematycznych zasad filozofii naturalnej Isaaca Newtona.

Licytacja musiała być zacięta, skoro ostatecznie anonimowy kupiec zdecydował się zaoferować za jedną z najstarszych kopii przełomowego dzieła Newtona około trzech razy tyle, ile początkowo spodziewał się osiągnąć dom aukcyjny. W rezultacie ustalając nowy rekord dla ceny drukowanej książki naukowej. A było o co powalczyć – to właśnie w tym dziele Newton przedstawił prawo powszechnego ciążenia czy trzy zasady dynamiki leżące u podstaw mechaniki klasycznej.

Sprzedany egzemplarz był jedną z 80 kopii pierwszego wydania, które przeznaczone były dla nabywców na kontynencie Europejskim. Różnią się one nieznacznie od kopii wydrukowanych z myślą o odbiorcach w Anglii. Łącznie wydrukowano około 400 egzemplarzy pierwszej edycji, a za ich druk z własnej kieszeni zapłacił astronom Edmund Halley (ten sam, na którego cześć nazwano później kometę, której powrót w 1758 roku przewidział), ponieważ Towarzystwo Królewskie w roku 1687 nie miało środków, by zapłacić za druk. To właśnie Halley namówił Newtona, by zebrał swoje przemyślenia w jednej pracy oraz pomagał w jej powstawaniu jako edytor.

Dzisiaj Towarzystwo Królewskie w Londynie przechowuje w swojej bibliotece dwa egzemplarze Philosophiae naturalis principia mathematica, z których jeden jest rękopisem, na podstawie którego przygotowano druk. Dla biblioteki Towarzystwa, jest to „prawdziwy skarb”.

Sprzedana w ubiegłym tygodniu pozycja, jest drugim egzemplarzem z pierwszego wydania dzieła, który zmienił właściciela w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat. Poprzednim była kopia przygotowana dla króla Jakuba II, która została sprzedana trzy lata temu w Nowym Jorku za 2,5 miliona dolarów.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści