wynalazki

Podczas projektowania nowych paneli słonecznych NASA inspiruje się origami

Panele słoneczne są obecnie jednym z podstawowych sposobów na zapewnienie elektryczności niezbędnej do działania statków kosmicznych. Najpierw jednak muszą się znaleźć w kosmosie, a w tym celu należy je złożyć. Najnowsze pomysły na składanie paneli słonecznych inspirowane są origami.

Z ramienia NASA nad nowym systemem składania paneli słonecznych pracuje zespół pod kierownictwem Briana Trease’a. We współpracy z badaczami z Brigham Young University w Provo w stanie Utah, starają się oni wykorzystać zasady rządzące origami do budowy nowatorskich paneli słonecznych.

Oczywiście panele słoneczne składane są na czas startu statków kosmicznych już od dawna, ale zwykle składa się je w prostą „harmonijkę”. Rozwiązanie to sprawdza się całkiem nieźle, ale to nie znaczy, że nie można zrobić tego lepiej – inspirowany origami system baterii słonecznych, nad którym pracuje zespół Trease’a, można złożyć do mniejszych rozmiarów, przy zachowaniu docelowej powierzchni.

Na razie zespół NASA zbudował prototyp w skali 1 do 20, którego zasadę działania możecie zobaczyć na powyższym nagraniu. Oczywiście w kosmosie brak jest przyjaznych rąk inżynierów NASA, którzy pomogą w rozkładaniu, dlatego konstrukcja przymocowana będzie do specjalnego, składanego stelażu. Zaprojektowana przez nich pełna wersja paneli słonecznych tego typu ma mieć po złożeniu jedyne 2,7 metra średnicy, ale po rozłożeniu będzie miała już 25 metrów.

Zdjęcia: NASA

podobne treści