news

Poczta Polska uruchamia swoje pierwsze paczkomaty

Prawie dekadę temu na polskich ulicach pojawiły się pierwsze paczkomaty InPostu. Teraz zrobi się na nich trochę bardziej tłoczno, ponieważ Poczta Polska postanowiła postawić własne automaty do odbioru przesyłek.

Choć raczej nie nazwie ich paczkomatami, gdyż ten znak towarowy zastrzeżony jest przez InPost. Ale nic nie przeszkadza Poczcie Polskiej nazywać ich automatami paczkowymi, a pierwsze z nich zostały właśnie oddane do użytku w Warszawie.

Urządzenia powstały we współpracy z firmą SwifBox i jak na razie na ulicach Warszawy wystawiono kilkanaście sztuk, ale do końca sierpnia w całej Polsce ma znajdować się już sto tego typu urządzeń. Początkowo będzie je można znaleźć w Łodzi, Krakowie, Rzeszowie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Trójmieście i na Śląsku. Według planu Poczty Polskie, jesienią powinno ich być już dwa razy tyle.

„Chcemy usprawnić odbiór przesyłek,” tłumaczy Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej. „Z roku na rok zainteresowanie zakupami w e-sklepach rośnie. W ubiegłym roku Polacy zamówili ponad 475 mln paczek. Oceniamy, że w 2023 roku wielkość rynku przesyłek z e-zakupami osiągnie wolumen 900 mln.”

Automaty paczkowe Poczty Polskiej mają być uzupełnieniem obecnej sieci punktów odbioru przesyłek, w której już teraz znajduje się prawie 12 tysięcy punktów w całym kraju, która składa się obecnie z placówek pocztowych, sklepów Żabka i Freshmarket, stacji paliw Orlen oraz kiosków RUCHu. Własne automaty staną się jej istotną częścią, ponieważ według wyliczeń pocztowców, tylko w pierwszym półroczu 2019 roku do sieci „Odbiór w Punkcie” trafiło prawie tyle samo paczek, co w całym ubiegły roku.

Ilustracja: Poczta Polska

podobne treści