internetnewsWiadomość główna

Po zamachach w Londynie premier Wielkiej Brytanii chce większej kontroli nad Internetem

To już poniekąd staje się normą. Po kolejnym zamachu terrorystycznym, tym razem w Londynie, miejscowe władze biorą na cel Internet.

Nie milkną echa tego, co wydarzyło się w miniony weekend w Londynie. Pojawiły się także pierwsze pomysły, jak zapobiegać podobnym aktom w przyszłości. I, co jest już swego rodzaju normą w Zachodniej Europie, Internet został wskazany jako jeden z pierwszych problemów.

Podczas swojego wystąpienia po zamachach w Londynie, premier Wielkiej Brytanii, Theresa May, jako jedno z rozwiązań problemu terroryzmu podała, a jakże, zwiększenie kontroli Internetu. Podczas konferencji prasowej mogliśmy więc usłyszeć, że:

„Nie możemy pozwolić na to, aby ta ideologia miała swoją bezpieczną przestrzeń, której potrzebuje do tego, aby się dalej rozprzestrzeniać. Musimy wspólnie z demokratycznym, sojuszniczymi rządami opracować międzynarodowe porozumienie, które będzie regulowało aktywność w cyberprzestrzeni, co powinno uniemożliwić szerzenie się radykalizmu i planowanie terrorystom. Musimy zrobić wszystko, co tylko możemy, aby ograniczyć w sieci zagrożenie ekstremizmem.”

To wszystko niby prawda, problem jednak w tym, że tylko częściowo, a „regulacja aktywności w cyberprzestrzeni” siłą rzeczy musiałaby dotknąć całych społeczeństw, a nie tylko potencjalnych sprawców. Theresa May zdaje się też nie pamiętać o tym, że już teraz jej gabinet dysponuje niespotykanymi wręcz w demokratycznych krajach możliwościami inwigilacji własnych (i nie tylko) obywateli.

To właśnie w Wielkiej Brytanii obowiązuje już przecież Investigatory Powers Act umożliwiające władzy masowe przeglądanie aktywności w internecie wszystkich obywateli. A to wszystko bez nakazu sądu. Policja oraz wybrane agencje rządowe mają też prawo włamać się na każe urządzenie, jeśli uznają to za konieczne. GCHQ, które współpracuje z NSA w masowej inwigilacji internautów na całym świecie, też znajduje się w Wielkiej Brytanii. I jakoś nie powstrzymało to zamachowców.

Zdjęcie: Flickr/LaertesCTB

podobne treści