naukawynalazki

Po raz pierwszy udało się sterować jednocześnie dwiema protezami

Współczesne protezy dawno już przestały przypominać metalowe haki czy drewniane nogi. Dzięki postępom w badaniach nad interfacem pomiędzy mózgiem a komputerem, już jakiś czas temu udało się stworzyć pierwsze protezy, sterowane interfacem neuralnym. Ale do tej pory takie protezy dostępne były tylko dla osób, które straciły jedną kończynę. Zespół naukowców Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (APL) przeprowadził jednak eksperyment, w którym obie kończyny górne udało się zastąpić bionicznymi ramionami.

Protezy Modular Prosthetic Limb (MPL), to opracowywane ze wsparciem DARPA protezy rąk, które od początku projektowane były w taki sposób, by można było sterować nimi za pomocą interface’u mózg-maszyna. Choć przechodziły już wiele testów, nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by jedna osoba otrzymała jednocześnie dwa takie urządzenia. Aż do teraz.

Szczęśliwym pacjentem był Les Baugh, mieszkaniec stanu Kolorado, który czterdzieści lat temu stracił obie ręce w wyniku porażenia prądem. W czerwcu tego roku lekarze z APL przeprowadzili operację, która miała przygotować go do sterowania protezami:

„To relatywnie nowa procedura chirurgiczna, podczas której ponownie łączy się nerwy, które kiedyś kontrolowały ramiona lub ręce, z mięśniami,” wyjaśnia Albert Chi, chirurg z zespołu Johns Hopkins APL. „Dzięki temu możemy sprawić, by ludzie po amputacji górnych kończyn kontrolowali urządzenia protetyczne myśląc o ruchach, które chcą wykonać.”

Kilka miesięcy później Baugh wrócił do ośrodka na dopasowanie protez, ale przede wszystkim na ich kalibrację. Proces ten zakończył się pełnym sukcesem, a naukowcy z Johns Hopkins University APL w tym tygodniu postanowili się nim pochwalić.

„Oczekiwaliśmy, że w porównaniu do konwencjonalnych systemów [Baugh] będzie miał lepsze możliwości ruchowe, jednak szybkość z jaką nauczył się on ruchów, oraz ich ilość, przekroczyły nasze oczekiwania,” stwierdziła Courtney Moran z APL. „Najbardziej zaskakujące było to, że mógł on jednocześnie kontrolować ruchy obu ramion. Jest to pierwszy przypadek jednoczesnego sterowania obiema protezami. Tym samy udało nam się osiągnąć kolejny krok milowy w zakresie kontroli nad protezami MPL.”

Choć pierwsze testy laboratoryjne zakończyły się sukcesem, dopiero teraz przyjdzie pora na najważniejszy test – pacjent zostanie wysłany do domu, by sprawdzić jak interface neuralny sprawdza się podczas kontrolowania obu protez podczas codziennych czynności. Jak można się domyślić, pan Baugh nie może się już tego doczekać.

Równie podekscytowani są naukowcy, którzy pracowali nad tym projektem:

„Jestem przekonany, że to dopiero początek. Coś jak pierwsze dni Internetu. Potencjał [wykorzystania tej technologii] jest ogromny, a my jesteśmy dopiero na początku drogi,” mówi Michael McLoughlin, który kierował eksperymentem. „Myślę, że w ciągu kolejnych pięciu, dziesięciu lat poczynimy jeszcze ogromne postępy.”

Zdjęcie: Johns Hopkins University

podobne treści