aplikacje

Pluto Safari czyli nowe horyzonty urządzeń mobilnych

14 lipca tego roku sonda New Horizons przemknie obok Plutona w odległości około 12,5 tysiąca kilometrów. Jest to o tyle interesujące, że będzie to pierwszy statek kosmiczny, który zbliży się do słynnej planety karłowatej. A postępy misji możecie śledzić za sprawą specjalnej aplikacji przygotowanej na zlecenie NASA.

Pluton, Uznawany jeszcze niedawno za ostatnią planetę Układu Słonecznego, cały czas jest dla naukowców pewną zagadką. Głównie dlatego, że jest relatywnie mały i znajduje się bardzo daleko od Słońca. Ale przede wszystkim dlatego, że od czasu jego odkrycia w 1930, roku żadna sonda nie została wysłana by go zbadać. Miał co prawda zostać zbadany przez sondę Voyager 1, ale ostatecznie wyznaczono jej inną trajektorię. Dlatego misja sondy New Horizons jest tak interesująca. A NASA chciałoby, by informacje o niej dotarły do jak największej liczby osób.

Dlatego na zlecenie agencji przygotowano aplikację Pluto Safari, dzięki której każda zainteresowana osoba może śledzić praktycznie na bieżąco położenie sondy, dowiedzieć się ile czasu zostało jeszcze do chwili największego zbliżenia czy po prostu dowiedzieć się więcej na temat odległej planety karłowatej.

„Nie chcieliśmy, żeby za aplikację trzeba było płacić, ponieważ naszym głównym celem było dotarcie z nią do jak największej liczby osób,” mówi ‪Pedro Braganca z Simulation Curriculum Corp., która przygotowała aplikację. „[New Horizons] dostarczy nam pierwszych wyraźnych zdjęć tego ciała oraz jego księżyców. To jest bardzo ekscytujące.”

Ale misja New Horizons nie zakończy się w chwili minięcia Plutona. W ciągu kolejnych pięciu lat sonda będzie badała również inne obiekty pasa Kuipera, a w tym czasie Pluto Safari również będzie śledziło lokalizację New Horizons. Aplikacja dostępna jest w wersji dla Androida oraz iOS.

podobne treści