newssmartfony

Plotki: Nokia pracuje nad Windows Phonem z kamerą PureView

Finowie pójdą na całość? Zgodnie z doniesieniami znanego, amerykańskiego portalu The Verge – Nokia zamierza wypuścić na rynek pierwszego Windows Phone’a z rewolucyjną kamerą PureView. Nokia pracuje nad Windows Phonem z kamerą PureView? Urządzenie ma pojawić się na półkach sklepowych już pod koniec tego roku.

Choć to tylko plotki, a do tych zawsze należy podchodzić z przynajmniej niewielkim dystansem – myślę, że tym razem zawierają wyjątkowo dużo prawdy. Mogę się mylić, ale mam wrażenie, że Windows Phone z kamerą PureView to kolejny, całkiem logiczny krok w powolnej ewolucji urządzeń Nokii pracujących pod kontrolą Windowsa Phone OS. Kto wie, jak kształtowałyby się dziś kwartalne wyniki sprzedaży Nokii 808, gdyby ta nie bazowała na pół-martwym Symbianie. Wielu recenzentów i komentatorów jest zdania, że gdyby w jej wyposażeniu znalazło się miejsce dla nieco bardziej przyszłościowego OS-u – pierwsza słuchawka z PureView w historii sprzedawałaby się dziś dużo lepiej od flagowych urządzeń Finów z Windowsem Phone 8 na pokładzie. Ja także podzielam ten pogląd.

Co więcej, uważam, że w dobie bardzo zbliżonych sprzętowo smartfonów z najwyższej półki, Nokia potrzebuje czegoś co wyraźnie i pozytywnie oddzieli ją od tłumu bliźniaczych, coraz mniej oryginalnych urządzeń z czterdziestoma procesorami i rozdętymi do granic możliwości, ogromnymi ekranami. Kolorowa, aluminiowa obudowa i potężna kamera to tercet, który śmiało może zabiegać o względy całkiem sporej ilości potencjalnych konsumentów. A ci, co dość oczywiste, są potrzebni Finom, jak tlen. Może to trochę śmiała teoria, ale wydaje mi się, że sięgnięcie po technologię PureView jest w tej sytuacji najprostszym, najbardziej logicznym i chyba najlepszym ze wszystkich możliwych wyjść. Może to właśnie ona pomoże Nokii wrócić na właściwe tory? Zobaczymy.

Tak czy inaczej – według doniesień redakcji serwisu The Verge, Lumia z PureView (póki co – o kodowej nazwie EOS) zadebiutuje na rynku już pod koniec tego roku i będzie dostępna w ofercie amerykańskiego operatora AT&T (i nie tylko). Niewykluczone, że jej wstępna prezentacja odbędzie się już w trakcie nadchodzących targów MWC w Barcelonie. Czekam z niecierpliwością.

podobne treści