aplikacjenews

Plotki: na tegorocznym WWDC Apple zaprezentuje platformę dla inteligentnych domów

Już w przyszły poniedziałek rozpocznie się tegoroczna konferencja WWDC. To, co Apple ostatecznie zdecyduje się pokazać, jest oczywiście tajemnicą, ale już dziś nie brakuje na ten temat spekulacji. Według niektórych, poza nową odsłoną iPhone’a i odświeżonymi iMacami, Apple ma zaprezentować też własną platformę dla inteligentnych domów.
Przynajmniej tak twierdzi Financial Times, powołując się na własne źródła. Według nich Apple pracuje nad na nową platformą oprogramowania, która sprawi, że użytkownicy będą mogli zarządzać swoim domem za pośrednictwem iPhone’a z iOS 8 na pokładzie. Oczywiście podobne aplikacje już istnieją, ale platforma przygotowywana przez Apple ma zintegrować wszystkie pozostałe usługi, co ma ułatwić zarówno pracę producentów i deweloperów, jak i znacząco zwiększyć wygodę użytkowników.

Wygląda więc na to, że pod rządami Tima Cooka Apple coraz bardziej otwiera się na współpracę z innymi firmami. Jeszcze zanim Cupertino zaprezentowało CarPlay, system, który ma pośredniczyć pomiędzy urządzeniami z iOS, a systemem multimedialnym samochodu, Apple uruchomiło program Made for iPhone (MFi), w ramach którego deweloperzy mogą tworzyć akcesoria kompatybilne z gadżetami z jabłuszkiem. Podobnie może być też w przypadku aplikacji Healthbook, która najprawdopodobniej zbierała będzie dane o zdrowiu użytkowników również za pośrednictwem urządzeń innych firm. W przypadku inteligentnych domów przygotowywana podobno przez Apple platforma miałaby być zapleczem dla zewnętrznych producentów systemów oświetleniowych, zabezpieczeń, telewizorów, lodówek i innych sprzętów gospodarstwa domowego.

Czy Tim Cook rzeczywiście widzi przyszłość Apple w połączeniu iPhone’a z inteligentnymi domami, zegarkami zbierającymi informację o ciśnieniu krwi, oraz w samochodach mówiących głosem Siri? Nie wiem, ale możliwe, że odpowiedź na to pytanie poznamy już 2 czerwca.

Zdjęcie: Flickr/marcopaco

podobne treści