internetnews

Plotki: Google tworzy system operacyjny dla Internetu Przedmiotów

Internet Przedmiotów to koncepcja, w której poszczególne przedmioty mogą łączyć się w sieć by gromadzić, przesyłać i przetwarzać dane. Choć pojawiły się już przedmioty, które korzystają z takich możliwości, do tego, by taka wizja się spełniła, potrzebna jest platforma wspólna dla wszystkich urządzeń. I najwyraźniej Google już nad nią pracuje.

Według portalu The Information, Google opracowało oprogramowanie, które sterować ma pracą oraz komunikacją pomiędzy tego typu urządzeniami. Coś na kształt bardzo prostego systemu operacyjnego, który mógłby działać na wszystkich urządzeniach, od lampy do lodówki. Jego wymagania mają być naprawdę skromne, podobno projektowany jest dla urządzeń, które dysponują 32MB lub 64MB pamięci RAM.

Choć wymagania sprzętowe są niewielkie, duże koncerny coraz częściej pokładają wielkie nadzieje w tego typu rozwiązaniach, a Google nie jest w tej kwestii osamotnione. Microsoft pracuje nad wersją Windowsa 10 o nazwie Windows 10 IoT Core, która ma obsługiwać między innymi bankomaty, a Samsung zapowiedział już serię układów, które mają być przeznaczone właśnie dla urządzeń działających w ramach Internetu Przedmiotów.

Według The Information nowe oprogramowanie Google, rozwijane przez firmę pod nazwą kodową „Brillo”, ma zostać zaprezentowane już w przyszłym tygodniu podczas tegorocznej konferencji Google I/O.

Zdjęcie: Flickr/Spiros Vathis

podobne treści