ciekawostkikrótka piłkanews

Plotki: Google pracuje nad własnym systemem dla urządzeń VR

Kartonowe gogle Cardboard to zaledwie przedsmak romansu Google z portalami do wirtualnej rzeczywistości. Amerykański dziennik Wall Street Journal donosi, że gigant powołał zespół programistów, którzy zajmą się pracami nad jego autorskim systemem operacyjnym dla urządzeń VR.

Zgodnie z informacjami dziennika, powołującego się na źródeł blisko Google, zadaniem grupy ma być stworzenie OS-u, które pozwoli na wygranie rywalizacji z oprogramowaniem konkurencji. Chodzi tu przede wszystkim o systemy Oculusa i Samsunga, instalowane w kolejnych odsłonach gogli z serii Gear VR. Prace nad OS-em powierzono grupie kilku specjalistów wyłonionych spośród pracowników firmy.

Jeśli spekulacje WSJ okażą się prawdziwe (a tak też pewnie będzie w praktyce) – system otrzyma nazwę Android VR i dołączy do grona produktów z flagowej rodziny Google. Zmiana dotychczasowej nomenklatury byłaby zwyczajnie absurdalna i pozbawiona oparcia w realiach marketingowych oraz ekonomicznych. Jako, że prace nad systemem trwają od niedawna, na razie nie wiemy, czego możemy oczekiwać od jego wersji dedykowanej konsumentom. Niemniej, nierozsądnie byłoby chyba spodziewać się rewolucji czegoś wykraczającego poza standardy Oculusa.

Co nieszczególnie szokujące, przedstawiciele giganta nie odnieśli się do plotek o rzekomych pracach nad Androidem VR. Jeżeli dowiemy się czegoś nowego, prawdopodobnie nastąpi to w trakcie majowej konferencji Google I/O. Tak czy inaczej, nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że ewentualne wejście na rynek virtual reality byłoby całkowicie zrozumiałym posunięciem Google. Nikt przecież nie chce przecież przespać najchłonniejszego momentu w ewolucji branży i powtórzyć błędu firm, które przegapiły bum na smartfony.

Kto wie, być może to właśnie Google i Android VR sprawią, że urządzenia VR trafią pod strzechy domów na całym świecie.

Źródło informacji i zdjęcia: Gizmodo.com

podobne treści