newssprzęt

Plotki: Chromebooki z dotykowymi ekranami

Przyjrzyjmy się na chwile asortymentowi potencjalnego sklepu Google. Na designerskich półkach swoje tymczasowe miejsce zajmą kolejno Nexus 4, 7 i 10, w przyszłym roku dołączą do nich Google Glass. Gdzieś pomiędzy nimi a nietrafionymi urządzeniami, które będą kontynuowały chlubne tradycje przechodzenia do historii w stylu Nexus Q, znajdować się będzie dział z Chromebookami. A wśród nich urządzenia z ekranami dotykowymi.

Jak donosi Wall Street Journal, Google pracuje nad linią urządzeń opartych an Chrome OS, które wyposażone będą w ekrany dotykowe. Według źródeł gazety, trafią one do sprzedaży jeszcze w tym roku. „Dobrze poinformowanie” źródła nie podają niestety żadnych szczegółów na temat tego, z którym producentem Google podejmie współpracę w tym przypadku ani żadnych szczegółów na temat specyfikacji tych urządzeń. Aktualne Chromebooki produkowane są przez Samsunga, Acera i HP.

Ale nie to, kto produkować będzie same urządzenia, jest najciekawsze w tym wypadku. Stworzenie Chrome OS wspierającego ekrany dotykowe wymagać będzie od Google wprowadzenia znaczących zmian do systemu zbudowanego z myślą o klawiaturze i myszce.

Dodatkowo oznacza to, że Google oferować będzie jednocześnie dwa odrębne systemy o dotykowym interface’ie – Chrome OS oraz Androida. Do tej pory to Android wykorzystywany był do obsługi urządzeń dotykowych związanych z Google, ale jak widać ma się to zmienić. Ponieważ Chromebooki były już budowane w oparciu o architekturę ARM, oba systemy mogą sobie zacząć wchodzić w drogę. Troszeczkę. Choć biorąc pod uwagę doświadczenie Mountain View firma do tego nie dopuści i upewni się, że by zaadresować te urządzenia do zupełnie innych grup klientów.

Ale jak na razie są to i tak czcze dywagacje, ponieważ na chwilę obecną wiemy tylko to, że dotykowe Chromebooki mają pojawić się w tym roku.

podobne treści