portale społecznościowe

Please tweet the nature of your fire fighting emergency

Pamiętacie krążące swego czasu po Sieci zdjęcia tabliczek przypominających o tym, że w przypadku pożaru wpisy na Twitterze opisujące to wydarzenie należy wysyłać dopiero po opuszczeniu płonącego budynku? Cóż, tabliczki takie staną się wkrótce nieaktualne. Przynajmniej w Londynie.

Londyńska straż pożarna ogłosiła, że przygotowuje się do uruchomienia pierwszego na świecie, stałego profilu na Twitterze, dzięki któremu odbierać będzie zgłoszenia od mieszkańców miasta. Londyńscy strażacy już teraz korzystają z Twittera żeby informować o zagrożeniach ale w przyszłości mieszkańcy będą mogli liczyć na pomoc jeśli zgłoszą się z nią za pośrednictwem serwisu mikroblogowego. Decyzja zapadła po tym jak na początku mijającego roku w przemysłowej dzielnicy Londynu rozszalał ogromny pożar – strażacy wykorzystali wtedy media społecznościowe do monitorowania ognia.

„Ponad miliard osób na świecie korzysta z Facebooka, prawie pół miliarda z Twittera. Oczywistym jest, że media społecznościowe nie znikną,” mówi Rita Dexter, zastępczyni komisarza londyńskiej straży pożarnej. „London Fire Brigade jest największą strażą pożarną w kraju i wydaje nam się, że powinniśmy pracować nad sposobami komunikacji z ludnością oraz nad tym w jaki sposób można się z nami porozumieć.”

Poszerzenie wachlarzu środków dostępnych w komunikacji z służbami ratowniczymi jest w planach wielu instytucji na świecie, choć jeszcze trochę czasu minie zanim wezwanie straży pożarnej na przykład za pośrednictwem sms’a będzie dostępne. We wszystkich stanach USA ma to być możliwe do 14 maja 2014 roku. Dla odmiany, w Polsce jest to możliwe już od jakiegoś czasu, choć tylko w niektórych miastach.

Tymczasem londyńska straż pożarna, w odróżnieniu od nowojorskiej, a może właśnie na podstawie ich doświadczeń, stawia na Twittera.

„Czas przyjrzeć się nowym sposobom w jaki ludzie mogą szybko i efektywnie zgłosić sytuacje kryzysowe. Media społecznościowe mogą być odpowiedzią,” podsumowała całą sprawę Rita Dexter.

podobne treści