naukanews

PLATO, czyli europejska sonda, która będzie szukała egzoplanet

Misja europejskiej sondy Gaia jeszcze na dobre się nie rozpoczęła, ale ESA przygotowuje już kolejną. Zadaniem sondy PLATO będzie poszukiwanie poza naszym układem słonecznym planet nadających się do zamieszkania.

Spośród przedstawionych propozycji komitet naukowy ESA wytypował do realizacji misję PLATO (Planetary Transits and Oscillations of stars). W jej ramach zbudowane zostanie kosmiczne obserwatorium wyposażone w 34 osobne teleskopy i kamery, które będą monitorować nawet najmniejsze zmiany w jasności gwiazd – oznakę tego, że jakaś planeta przesuwa się na tle tarczy swojego słońca. Aparatura PLATO będzie także monitorować aktywność sejsmiczną gwiazd, dzięki czemu będzie można precyzyjnie określić ich wiek, masę oraz średnicę. Głównym celem misji PLATO będzie jednak poszukiwanie planet skalistych znajdujących się w strefach sprzyjających powstawaniu życia wokół swoich gwiazd.

Według planów ESA, sonda PLATO zostanie wyniesiona z Gujany Francuskiej na pokładzie rakiety Sojuz 2. Następnie zostanie umieszczona, tak jak sonda Gaia, w okolicach punktu libracyjnego L2, gdzie wykonywać będzie pomiary przez co najmniej sześć lat. Na pierwsze odkrycia będziemy musieli jednak sporo poczekać – zgodnie z planem ESA PLATO ma wystartować w roku 2024. W kolejce do startu czekają już też misje Solar Orbiter (2017) i Euclid (2020).

Zdjęcie: ESA

podobne treści