wynalazkizdrowie

Plaster na ból

Wyobraźcie sobie, że ból można potraktować dokładnie taki sam sposób jak zwykłe skaleczenie – przyłożyć plaster i zapomnieć o sprawie. Firma Thimble Bioelectronics pracuje właśnie nad takim urządzeniem.

W ostatnich dniach mamy wysyp informacji na temat urządzeń, które z powodzeniem mogłyby znaleźć się w tabeli cyborgizacji podręcznika do Cyberpunka 2020. Cyberręka? Jest. Interface neuralny? Na miejscu. Edytor bólu? Thimble Bioelectronics już nad nim pracuje.

W jaki sposób miałoby to działać? Niezależnie od tego, czym ból jest spowodowany, nasz mózg musi się o tym dowiedzieć. Thimble Bioelectronics zakłada, że dzięki stymulacji nerwów przez skórę ( Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation – TENS), będzie można niejako zagłuszyć część sygnałów nerwowych a przez to złagodzić niektóre rodzaje bólu. Do uśmierzania bólu metoda TENS wykorzystuje stymulację prądem o niskim napięciu.

Nie jest to nowy pomysł, pierwsze maszyny tego typu pojawiły się jeszcze w latach siedemdziesiątych, jednak do tej pory nikt jeszcze nie próbował skonstruować maszyny TENS, która wyglądałaby jak mała opaska, lub raczej plaster, który przykleja się w miejsce, w którym boli. Thimble Bioelestronics nie pochwaliło się jeszcze jak dokładnie będzie wyglądało ich urządzenie, ale firma zapowiada, że będzie ono wyposażone w Bluetooth i będzie łączyć się ze odpowiednią aplikacją do „zarządzania” własnym bólem.

Jak to zwykle bywa, to potrzeba zrodziła pomysł zbudowania takiego urządzenia. Shaun Rahimi, założyciel Thimble Bioelelectrics sam cierpi na chroniczny ból pleców i ramienia. Przez lata próbował już różnych metod walki z bólem, ale żadna nie dawała całkowitej ulgi. A ponieważ sam zajmował się budową urządzeń medycznych, postanowił sam zabrać się za budowę czegoś, co może mu pomóc.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, produkt powinien zostać ukończony jeszcze w tym roku.

podobne treści