wynalazki

Planetary Resources zaprezentowało pierwszy prototyp teleskopu kosmicznego

O Planetary Resources słyszeliśmy ostatnio prawie rok temu, kiedy firma ogłosiła światu, że na skalę przemysłową zamierza wydobywać metale z asteroid. Zanim to jednak nastąpi minie jeszcze trochę czasu – najpierw firma musi wytypować odpowiednie do tego celu ciała niebieskie. Rok temu usłyszeliśmy, że za dwa lata Planetary Resources zamierza w tym celu wystrzelić swój własny teleskop. Teraz firma chwali się pierwszym prototypem.

Prototyp o nazwie Arkyd-100, jak na teleskop kosmiczny, jest niezwykle mały. Ważące zaledwie jedenaście kilogramów urządzenie zawiera jednak wszystko to, czego oczekiwalibyśmy od teleskopu, czyli rozkładane panele słoneczne, zestaw sensorów oraz zaawansowany sprzęt optyczny. Jego małe rozmiary oraz waga pozwalają znacząco obniżyć koszty misji rozpoznawczej, choć szczegóły dotyczące tego w jaki sposób udało im się to osiągnąć, owiane są na razie tajemnicą.

Według tego co mówi Chris Lewicki, szef i naczelny górnik asteroid Planetary Resources (srogi tytuł), Arkyd-100 potrafi wykonywać zdjęcia w szerokim zakresie widma elektromagnetycznego i jednocześnie komunikować się za pomocą laserów. Ta ostatnia technologia opracowywana jest przez firmę na zlecenie NASA.

„Podnosimy poprzeczkę projektowania statków kosmicznych do poziomów, których nigdy wcześniej nie było,” mówi Lewicki i, patrząc na prototyp tego, co za rok ma znaleźć się na orbicie by wyszukiwać asteroidy bogate w platynowce, trudno temu zaprzeczyć.

Wzorem SpaceX, Planetary Resources chce większość prac nad swoimi statkami kosmicznymi prowadzić w ramach firmy i nie zlecać ich na zewnątrz. Według Chrisa Lewicki’ego pozwoli im to w przyszłości masowo produkować statki kosmiczne w dużych ilościach.

Jak na razie nie wiadomo kiedy pierwszy teleskop Planetary Resources znajdzie się na orbicie, ale Lewicki zapowiada, że w najbliższym czasie będzie mógł pochwalić się nowymi informacjami na temat postępów prac. Pozostaje trzymać kciuki.

podobne treści