naukanewsWiadomości promowane

Planetary Resources chce udostępnić teleskop kosmiczny wszystkim zainteresowanym

Planetary Resources zapowiedziało w zeszłym tygodniu, że, poza swoim własnym teleskopem z serii Arkyd 100, zamierza zbudować kolejną satelitę. I oddać ją do użytku zainteresowanych osób. Oczywiście nie za darmo.

„Nie chodzi o pieniądze, chodzi o zainteresowanie,” mówił w środę w Seattle współzałożyciel kosmicznej firmy górniczej Eric Anderson. I rzeczywiście, zainteresowanie może być spore, ponieważ nie często zdarza się, by zwykli ludzie mogli pobawić się kosmicznym teleskopem. Planetary Resources planuje bowiem zebrać za pomocą Kickstartera pieniądze na budowę zmodyfikowanej wersji kosmicznego teleskopu Arkyd 100. Modyfikacje zakładać będą dodanie ekranu ciekłokrystalicznego, wysięgnika z aparatem oraz opracowanie aplikacji, która będzie pozwalała na kontrolowanie satelity z powierzchni Ziemi.

Planetary Resources zamierza na ten cel zebrać milion dolarów, które powinny pokryć wszystkie koszty związane z wystrzeleniem i obsługą satelity. Celem całego wydarzenia jest promocja idei komercyjnego podboju kosmosu (a zwłaszcza wydobywanie metali z asteroid) oraz przyciągnięcie do programu jeszcze szerszej rzeszy entuzjastów.

Jak to zwykle bywa podczas kampanii crowdsourcingowych, użytkownicy, którzy zdecydują się wesprzeć projekt mogą liczyć na pewnego rodzaju bonusy. W tym wypadku będą to rzeczy naprawdę wyjątkowe. Jeśli zdecydujemy się wesprzeć projekt kwotą na przykład 25 dolarów, po wystrzeleniu teleskopu będziemy mieli możliwość przesłania na wspomniany wyżej ekran grafiki, zrobienia jej zdjęcia na tle bezkresnego kosmosu i przesłania go na Ziemię. Za 200 dolarów użytkownik będzie mógł przez pół godziny prowadzić własne obserwacje. Za 1750 dolarów instytucje takie jak szkoły będą mogły na pewien czas przejąć kontrolę nad teleskopem i przeprowadzić bardziej wymagające badania. Wszystkie nowe odkrycia dokonane przez ten teleskop kosmiczny zostaną nazwane imieniem osób, które wesprą projekt kwotą 10 tysięcy dolarów.

Kontrolowanie teleskopu nie byłoby możliwe bez opracowania specjalnej aplikacji, która zostanie oddana w ręce osób wspierających projekt. Planetary Resurces twierdzi, że aplikacja ta będzie prosta w obsłudze i jednocześnie wystarczająco dokładna, by spełniać wymogi środowiska akademickiego.

„Chcielibyśmy zobaczyć co zwykli ludzie zrobią z kosmosem,” stwierdził Chris Lewicki, szef Planetary Resources. „Sam statek jest dokładnie taki sam jak te, które budujemy w ramach własnej misji rozpoznania asteroid bliskich Ziemi.”

Rzeczywiście, może być ciekawie. Miejmy tylko nadzieję, że nie wszyscy użytkownicy wykorzystają dostęp do teleskopu do robienia zdjęć kotom w kosmosie.  Pierwsza produkcyjna wersja satelity Arkyd 100 ma zostać wystrzelona w przyszłym roku, a sama kampania na Kickstarterze już się rozpoczęła.

podobne treści