nauka

Planet zdolnych do podtrzymania życia jest w naszej galaktycznej „okolicy” całkiem sporo [infografika]

Wszechświat jest duży. Niewyobrażalnie duży. Tylko nasza galaktyka ma średnicę około 100 tysięcy lat świetlnych, a wewnątrz niej znajduje się od 100 do 400 miliardów gwiazd. Wokół nich, według najnowszych szacunków, krąży około 60 miliardów potencjalnie zdolnych do podtrzymania życia planet. O większości z nich nie wiemy nic, i jeszcze długo tak pozostanie. Wiemy natomiast, mniej więcej, jak wygląda nasze najbliższe sąsiedztwo, a powyższa grafika dobrze to ilustruje.

Obrazek powyżej przedstawia znane nauce planety, które znajdują się w ekosferach swoich gwiazd. Planety te są bardzo różne ale łączy je jedno – wszystkie znajdują się w odległości nie większej niż 60 lat świetlnych od Ziemi. Jest to nadal bardzo daleko, ale w skali astronomicznej są to właściwie nasi sąsiedzi.

Przedstawione na grafice koła odpowiadają rozmiarowi planety w porównaniu do Ziemi. Czerwonawe koła oznaczają, że dana planeta orbituje wokół gwiazdy podobnej do Słońca, szare koła oznaczają inne rodzaje gwiazd. Ciemniejsze koła oznaczają planety podobne rozmiarami do Ziemi. W najbliższej przyszłości raczej ich nie odwiedzimy, ale może kiedyś…

Źródło:XKCD

podobne treści