news

PlaNet: sieć neuronowa Google do rozpoznawania lokalizacji na podstawie zdjęć

Algorytmy służące do rozpoznawania twarzy, czy określania wieku danej osoby, nikogo już dziś nie dziwią. Zupełnie inaczej jest w przypadku algorytmów, które potrafią określić miejsce wykonania danego zdjęcia na podstawie jego tła. A właśnie coś takiego zostało opracowane przez Google.

Jak donosi MIT Technology Review, Google stworzyło sieć neuronową o nazwie PlaNet, która właśnie tym się zajmuje. Na jej potrzeby Mountain View stworzyło bazę danych zawierającą 126 milionów zdjęć zawierających dane o miejscu ich wykonania. Zdjęcia te zostały przypisane do około 26 tysięcy prostokątów, na które podzielono Ziemię. Wielkość danego kwadratu zależała od ilości zdjęć, które można było do niego przypisać. Na podstawie tej bazy danych, PlaNet miała nauczyć się porównywać inne zdjęcia i typować miejsce, w jakim zostały one wykonane.

Zostało to sprawdzone na ponad 2 milionach zdjęć z danymi na temat lokalizacji pobranych z serwisu Flickr. Okazało się, że PlaNet rodzi sobie całkiem nieźle z dopasowywaniem zdjęć do danego miejsca. Oczywiście biorąc pod uwagę, że był to tylko eksperyment. Jak nietrudno się domyślić, w przypadku rozpoznawania miast sieć neuronowa radziła sobie lepiej, niż w przypadku, powiedzmy, ustalania lokalizacji danej grupy drzew, a jej uśrednione wyniki wyglądają następująco – w 3,6 procentach przypadków udało się określić lokalizację z dokładnością do konkretnej ulicy, w 10,1 procentach przypadków do danego miasta, w 28,4 procentach przypadków sieć trafnie rozpoznawała kraj, a w 48 procentach, kontynent.

Nie wydaje się to wiele, ale ludzie nie radzą sobie dużo lepiej. Właściwie radzą sobie trochę gorzej. Przynajmniej tak wynika z kolejnego testu, jakiemu poddana została siec neuronowa PlaNet – w przeglądarkowej grze GeoGuessr zmierzyła się ona z dziesiątką podróżników. Reguły tej gry są proste użytkownikowi zostaje wyświetlony losowy obraz z Google Street View, na podstawie którego ma dopasować jego lokalizację. Okazało się, że PlaNet wygrał 28 z 50 rund. Nie jest to może szczególnie imponujący wynik, ale PlaNet na razie nie w zaawansowanym stadium rozwoju.

Zdjęcia: MIT Technology Review, Kevin M. Gill/Flickr

podobne treści