wynalazki

PiPhone, telefon oparty na Raspberry Pi

Możliwości, jakie niesie platforma Raspberry Pi, są naprawdę imponujące. W ciągu kilku lat od wprowadzenia jej na rynek pasjonaci zdążyli już zbudować na jej podstawie systemy sterowania bramami garażowymi, centra domowej rozrywki, a nawet tablet. Teraz czas na PiPhone.

PiPhone to telefon komórkowy zbudowany przez Davida Hunta, pomysłowego dewelopera z Irlandii. Urządzenie co prawda wyglądem odstaje znacząco od tego, co proponują nam producenci elektronicznych gadżetów, ale w tym wypadku nie o błyszczącą obudowę chodzi, a o umiejętność zbudowania własnego telefonu.

Skonstruowane przez Irlandczyka urządzenie składa się z elementów, które kosztowały w sumie 158 dolarów. Wśród nich znajduje się oczywiście Raspberry Pi, ekran dotykowy TFT 2,8 cala, moduł z łączności GSM, antena, wejścia i wyjścia audio oraz akumulator litowo-polimerowy (2500 mAh). Co prawda w urządzeniu nie zmieściły się już takie bajery jak GPS, Bluetooth czy WiFi, ale, dzięki napisanemu przez autora oprogramowaniu, urządzenie może wykonywać połączenia telefoniczne. A o to w tym przypadku chodziło.

Oczywiście za równowartość 158 dolarów można dziś kupić smartphone’y, które funkcjonalnością biją na głowę PiPhone, ale rozpakowując tylko gotowe urządzenie jeszcze nikt nie nauczył się niczego na temat tego, jak ono działa.

podobne treści