naukanews

Pijani naukowcy polali nadprzewodniki alkoholem i dokonali odkrycia

Wskutek szalonego eksperymentu, naukowcy dowiedzieli się, że wino
usprawnia działanie nadprzewodników. Najwyraźniej trunek sprzyja też
kreatywnemu myśleniu – tylko do pewnego stopnia.

Nadprzewodniki to materiały, które w niskich temperaturach przewodzą energię elektryczną bez strat energii. Właśnie nadprzewodniki były obiektem badań Yoshihiko Takany i inny naukowców pracujących w Narodowym Instytucie Badań nad Materiałami w Japonii. Jajogłowi pracowali nad stworzeniem pewnego rodzaju nadprzewodnika przez namaczanie go w gorącej wodzie. Wypróbowali tez namaczanie substancji w mieszaninie wody i etanolu. To jednak nie wszystko! Tak się złożyło, że naukowcy mieli pod ręką także sake, whisky, różne rodzaje wina, japońską wódkę shōchū i piwo.

Kreatywny zespół zamoczył nadprzewodnik w każdym z alkoholów z osobna. Następne wykonał testy na nadprzewodnictwo. Okazało się, że namaczanie w wodzie z etanolem sprawiło, że około 15 procent materiału stało się nadprzewodnikiem. Przyjaciółka fizyków shōchū działa lepiej, podrasowując nadprzewodnictwo do 23 procent. Ale najlepsze rezultaty dało namaczanie w czerwonym winie – aż 62 procent substancji zyskało dzięki temu nadprzewodnictwo. To otwiera przed nauką zupełnie nowe perspektywy! [Cornell]

podobne treści

 • blabla

  „Nadprzewodniki to metale” – k…wa czy w Gizmodo zatrudniaja dzieci po przedszkolu do pisania artykulow ?

 • blabla

  „Pijani naukowcy polali nadprzewodniki alkoholem i dokonali odkrycia”

  Jakbym czytal FAKT… Czysta fantazja aby przykuc wzrok prawda sie nie liczy.

 • blabla

  A przepraszam przepraszam Dyletanci to pracuja w wersji amerykanskiej Gizmodo a polska wersja to pewnie tlumaczona w translatorze google bez sprawdzenia jakie bzdury sa napisane.