biznesmobilenews

PIIT: ŚDM grożą telekomunikacyjnym paraliżem Krakowa

W przyszłym roku w Krakowie odbędą się 31. Światowe Dni Młodzieży. Temat ten nie pojawiłby się na naszych łamach, gdyby nie pewien drobny problem – operatorzy komórkowi już teraz ostrzegają, że czeka nas telekomunikacyjny paraliż.

Operatorzy komórkowi, skupieni w Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji, w liście do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji już teraz ostrzegają, że podczas ŚDM mogą wystąpić poważne problemy z dostępem do usług. Według operatorów wystąpią one z dwóch powodów. Pierwszym jest ilość osób, które mają z tej okazji zjawić się w Krakowie i okolicach, szacowana przez Episkopat Polski na 2-2,5 miliona młodych ludzi z całego świata, którzy pojawią się oczywiście wraz ze swoimi smartphone’ami czy tabletami. Drugim są przepisy, które utrudniają wykonanie niezbędnych prac w terminie.

„Operatorzy (…) nie będą w stanie – przy obecnej interpretacji przepisów obowiązującego prawa przez organy architektoniczno-budowlane oraz Najwyższą Izbę Kontroli – wykonać niezbędnych inwestycji w terminie do dnia rozpoczęcia ŚDM 2016,” czytamy w liście wystosowanym przez PIIT. „Obecne możliwości sieci komórkowych przy obsłudze kilkukrotnie większego ruchu w Krakowie i okolicach nie będą wystarczające”.

Operatorzy wyliczyli bowiem, że żeby obsłużyć taką liczbę dodatkowych użytkowników sieci komórkowych, muszą zbudować co najmniej trzy nowe stacje mobilne, pięć nowych stacji bazowych oraz rozbudować trzydzieści obecnych stacji bazowych. Choć budowa samej infrastruktury to kwestia kilku miesięcy, oczekiwanie na wszystkie zgody może trwać latami. Jak podkreślają operatorzy, z ich własnych doświadczeń „wynika, że średni czas uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę stacji bazowej na obszarze miasta Krakowa waha się od jednego do dwóch lat, a może trwać nawet kilka lat”.

Według lokalnych mediów w związku z zaistniałą sytuacją pojawiło się już kilka propozycji kompromisowego rozwiązania problemu, ale na razie nie udało się osiągnąć żadnego porozumienia w kwestii interpretacji przepisów. Bo o interpretację się rozchodzi – operatorzy chcieliby budować stacje bazowe na podstawie zgłoszenia, miasto Kraków twierdzi, że muszą uzyskać pozwolenia na budowę, które z kolei wymaga konsultacji z mieszkańcami. Może się więc okazać, że pomiędzy 26 a 31 lipca przyszłego roku, zarówno pielgrzymów, jak i mieszkańców Krakowa czeka telekomunikacyjny paraliż.

Zdjęcie: Flickr/Allie_Caulfield

podobne treści