naukazdrowie

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już niedługo?

Naukowcy z bostońskiego Dana-Farber Cancer Institute odkryli, że środek opracowany z myślą o leczeniu raka mógłby służyć do obniżania płodności u mężczyzn. Niehormonalny składnik o nazwie JQ1 mógłby umożliwić uzyskanie preparatu pełniącego funkcje doustnej pigułki antykoncepcyjnej dla panów.

James Bradner, główny autor badań opisanych w piśmie branżowym „Cell”, powiedział: „Ten związek powoduje szybki i odwracalny spadek liczby i ruchliwości plemników, co ma zasadniczy wpływ na obniżenie płodności.”

Eksperymenty przeprowadzone na myszach dowiodły, że otrzymujące JQ1 samce straciły tymczasowo zdolność do zapładniania samic, ale nie obniżył się ich popęd seksualny. Wystarczyło jednak ostawić specyfik, by zdolności reprodukcyjne gryzoni wróciły do normy.

Opracowany przez zespół Bradnera JQ1 dociera do występującego w jądrach i kluczowego dla spermatogenezy białka BRDT. Sperma myszy, którym podano JQ1 zawiera znacznie mniej plemników i są one mniej ruchliwe.

Naukowcy potwierdzają, że wyniki badań są bardzo obiecujące, po pierwsze z powodu całkowitej utraty płodności u zwierząt zażywających JQ1, a po drugie dlatego, że efekt działania specyfiku jest całkowicie odwracalny. Większości panów zależy właśnie na tymczasowym zahamowaniu płodności. Specjaliści podkreślają, że białko BRDT w podobny sposób działa i występuje i ludzi oraz u myszy, więc jest duże prawdopodobieństwo, że u panów środek zadziała podobnie.

Pozostają lata badań klinicznych i pytanie: czy mężczyźni będą pamiętać o pigułce? [Science Daily, zdjęcie: AXL/Shutterstock]

podobne treści