news

Pies naprowadzany przez GPS

Wyszkolone na potrzeby policji i innych służb psy otrzymają plecaczki ze
sprzętem do łączności radiowej i GPS. Opiekunowie czworonoga zyskają
wiadomości na temat zachowania zwierzęcia oraz możliwość sprawienia, by
pies skupiał się na zadaniu. Będą do tego służyć odgłosy dźwiękowe i
wibracje.

Psy to inteligentne i cierpliwe stworzenia, jednak nawet wyszkolone zwierzę łatwo zdekoncentrować. Dlatego zwierzakowi musi towarzyszyć człowiek, co nie zawsze jest możliwe, praktyczne i pożyteczne.

Rolę funkcjonariusza przejmie wyposażony w specjalne oprogramowanie komputer w plecaku, połączony z lokalizacją GPS i łączący się z ludźmi przez radio. Sprzęt śledzi szlak, którym porusza się zwierzę, ułatwiając powrót na właściwą ścieżkę za pomocą wskazówek. Co będą robić ludzie w czasie, gdy zwierzak wypełnia misję – kto wie? Na pewno nie będą przeszkadzać.

Uprząż jest dziełem naukowców z Uniwersytetu Auburn. Eksperyment z labradorem o imieniu Major dowiódł, że zwierzę wypełniało 80 procent poleceń, co stanowi bardzo dobry wynik.

Paul Waggoner z Canine Detection Research Institute przyznaje, że taka technologia może sprzyjać wysyłaniu psów na akcje stanowiące zagrożenie dla życia. Dodaje jednak, że „tak naprawdę, pies radzi sobie z unikaniem zagrozeń i uciekaniem z niebezpiecznych miejsc lepiej niż człowiek.”  [Discovery, PopSci]

podobne treści