smartfonytabletywynalazki

Pierwszym modułowym urządzeniem Google będzie tablet?

Ostatnio o modułowych smartphone’ach Ara, nad którymi pracuje Google, trochę ucichło. Właściwie ostatnią informacją na ich temat była wiadomość, podana w sierpniu ubiegłego roku, o tym, że ich testy rozpoczną się w roku 2016. Wygląda jednak na to, że moment ten nadchodzi szybkimi krokami.

Projektowane przez Google smartphone’y Ara mają znacząco różnić się od innych urządzeń na rynku. Wszystko dzięki modułowej budowie, która ma sprawić, by użytkownicy mogli sami wymieniać poszczególne podzespoły lub dodać nowe. Pojawiły się jednak informacje, które sugerują, że to nie smartphone’y będą pierwszymi urządzeniami tego typu, ale tablet. I jest to o tyle interesujące, że wcześniej Google utrzymywało, że pracami nad modułowymi tabletami zajmie się dużo później.

W bazie danych benchmarku GFXBench pojawiły się wyniki urządzenia określanego jako Google Project Ara (A8A01). Biorąc pod uwagę ekran (13,8 cala przekątnej, rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli), jakim ma ono dysponować, można z całą pewnością stwierdzić, że jest to właśnie tablet.

Jeśli chodzi o inne podzespoły, to z racji modułowości projektu, należy podejść do nich z pewną dystansem – w wcześniejszych zapowiedzi wynikało, że głównym elementem urządzeń będzie szkielet, nazywany przez Google „endo”, a wszystkie pozostałe podzespoły będą wymienne. Tak czy inaczej urządzenie, które figuruje w bazie benchmarku jaki Project Ara (A8A01), wyposażone jest w sześciordzeniowy układ Snapdragon 810, GPU Qualcomm Adreno 430 oraz 3 GB pamięci RAM. Jeśli chodzi o pamięć wewnętrzną to pojawiają się dwie wartości – 10 i 25 GB. W przypadku aparatów, w bazie GFXBench pojawiły się dwa wpisy – o tylnej kamerze o rozdzielczości 4,8 MP i przedniej o rozdzielczości 640 na 480.

Urządzenie będzie także wyposażone w slot na kartę SIM, moduły Bluetooth i Wi-Fi, akcelerometr oraz żyroskop. Całość ma działać pod kontrolą Androida 6.0. Na razie jednak brak informacji na temat tego, kiedy zadebiutować mógłby pierwszy modułowy tablet.

podobne treści