newssamochody

Pierwszy wypadek śmiertelny z udziałem Tesli na autopilocie

Szykuje się potężna dyskusja na temat bezpieczeństwa autonomicznych samochodów. Przynajmniej w USA. Tesla Motors poinformowało właśnie, że wypadku z udziałem samochodu sterowanego przez komputer zginęła pierwsza osoba.

Oczywiście zaawansowany autopilot wprowadzony niedawno przez Teslę (cały czas w fazie beta) nie jest w pełni autonomiczny, ale na razie jest to najbliższe temu rozwiązanie, jakie dostępne jest dla klientów indywidualnych. I cieszy się sporą popularnością, ponieważ od czasu wprowadzenia autopilota jesienią ubiegłego roku, klienci Tesli przejechali na nim już ponad 210 milionów kilometrów. Niestety dla jednego z nich jazda skończyła się tragicznie.

Wypadek miał miejsce 7 maja na Florydzie. Jak podaje Tesla, doszło do niego, kiedy drogę samochodu z włączonym autopilotem przeciął TIR z naczepą. Ponieważ naczepa była biała, ani kierowca, ani oprogramowanie Modelu S, nie zauważyło jej na tle jasnego nieba. Nikt więc nie włączył hamulców, a samochód wjechał pod naczepę, co skończyło się śmiercią jednej osoby.

Wypadek jest obecnie badany przez komisję NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration), a Tesla przypomina, że opracowany przez firmę autopilot ma być tylko wsparciem dla kierowców, którzy powinni cały czas trzymać ręce na kierownicy i uważnie obserwować drogę.

Zdjęcie: Flickr/raneko

podobne treści