newswynalazki

Pierwszy testowy lot osobowego drona NEC Corporation

Od kilku dziesięcioleci autorzy science-fiction raczą nas wizjami latających samochodów. Czasem nawet budowano samochody wyposażone w skrzydła, ale nie były one zbyt praktyczne. Czy osobowe drony okażą się tym rozwiązaniem, które podbije niebo?

Tego na razie nie wiadomo, ale japońskie NEC Corporation chciałoby, by tak było. Firma przeprowadziła właśnie pierwszy testowy lot swojego osobowego drona.

Ważące 150 kilogramów urządzenie przez minutę unosiło się dzięki swoim czterem elektrycznym wirnikom na wysokości około 3 metrów. Pierwszy testowy lot drona o wysokości 1,3 metra, długości 3,9 metra i szerokości 3,7 metra, na razie bez pasażerów, dla bezpieczeństwa odbył się w specjalnej klatce.

Nie jest to oczywiście pierwsze elektryczne urządzenie wyposażone w wirniki, które pozwala na transportowanie ludzi – przykładowo już dwa lata temu testowano w Dubaju działające na takiej samej zasadzie latające taksówki. NEC chciałoby jednak już za kilka lat rozpocząć masową produkcję takich urządzeń. Według firmy, w tak gęsto zaludnionym kraju jak Japonia, mają one wielki potencjał.

Jak zapewne się domyślacie, problemem, z jakim będą musieli zmierzyć się japońscy inżynierowie, jest żywotność baterii. Ale dotyka on wszystkich, którzy zajmują się elektrycznymi pojazdami.

podobne treści