nauka

Pierwszy statek Orbital Sciences Corporation zadokował do ISS

Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zacumował w niedzielę statek towarowy Cygnus. Jest to pierwszy lot tego statku kosmicznego zbudowanego przez Orbital Sciences Corporation.

Wypełniony 600 kilogramami zaopatrzenia statek Cygnus wystartował 18 września z kosmodromu na Wallops Island w amerykańskim stanie Wirginia na pokładzie rakiety Antares zbudowanej przez tę samą firmę. Do międzynarodowej Stacji Kosmicznej miał zacumować w ubiegłą niedzielę, jednak NASA oraz Orbital zdecydowały, że z powodu problemów z oprogramowaniem opóźnią dokowanie. Później Cygnus musiał ustąpić miejsca rosyjskiemu statkowi Sojuz, na którego pokładzie znajdowało się trzech astronautów, którzy zmienili część dotychczasowej załogi.

Jednak kiedy Cygnus mógł już zadokować, wszystko przebiegło zgodnie z planem. Zbudowany przez Orbital Sciences Corporation statek będzie przycumowany do ISS do 22 października, kiedy to odłączy się i, w kontrolowanych warunkach, spłonie w atmosferze.

Spośród prywatnych firmy tylko należące do Elona Muska SpaceX mogło do tej pory chwalić się posiadaniem systemu transportu zdolnego do dostarczenia towaru na pokład ISS. NASA nie zamierza się jednak ograniczać do jednego podwykonawcy – zarówno rozwiązanie zaproponowane przez SpaceX, jak i system opracowany przez Orbital Sciences Corporation, powstały w ramach tego samego programu NASA. Dzięki rakiecie Antares oraz bezzałogowemu statkowi Cygnus, Orbital Sciences Corporation zarobi do 2015 roku co najmniej 1,9 miliarda dolarów za przewiezienie na pokład ISS 20 ton zaopatrzenia.

„Dziś, dzięki zakończonemu sukcesem dokowaniu do ISS modułu zaopatrzeniowego Cygnus zbudowanego przez Orbital Sciences, rozszerzyliśmy amerykańskie możliwości w zakresie bezpiecznego przewożenia ładunków na niską orbitę okołoziemską,” stwierdził administrator NASA Charles Bolden. „Podczas gdy nasi partnerzy pokazują nowe systemu, które mogą dotrzeć do Stacji, NASA skupia się na technologiach, które pozwolą nam dotrzeć do asteroid i na Marsa.”

Zdjęcie: NASA

podobne treści