news

Pierwszy start rakiety Falcon Heavy nastąpi w listopadzie

SpaceX od dawna buduje ciężką rakietę nośną, która mogłaby zostać wykorzystana między innymi podczas misji na Marsa. Prace nad rakietą Falcon Heavy, bo tak ma się ona nazywać, były już kilkukrotnie przedłużane, ale teraz Elon Musk podał planowaną datę jej pierwszego startu.

Ma on mieć miejsce w listopadzie, a pierwsza rakieta Falcon Heavy ma wystartować z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Dokładna data dzienna nie jest na razie znana.

Falcon Heavy jest największą rakietą budowaną przez SpaceX. Ma ona składać się między innymi z trzech pierwszych członów rakiet Falcon 9, czyli mniejszych rakiet firmy, które mają możliwość wylądowania po dostarczeniu ładunku na orbitę. I właśnie tak będzie w przypadku mniejszych ładunków, choć słowo „mniejszy” w tym wypadku może być trochę mylące, ponieważ Falcon Heavy ma mieć możliwość wyniesienia nawet do ponad 63 ton na niską orbitę, prawie 27 ton na orbitę geostacjonarną i prawie 17 ton w przypadku konfiguracji pozwalającej na lot na Marsa.

W przypadku najcięższych ładunków pierwsze stopnie nie będą wracały na Ziemię, ponieważ manewr ten zużywa sporo paliwa, które będzie potrzebne do ich wyniesienia. Nie jest to największa rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowano, ale do czasu ukończenia projektu Space Launch System prowadzonego przez NASA, będzie największą rakietą, jaką dysponować będzie USA.

Zdjęcie: Instagram/SpaceX

podobne treści