biznesnaukanews

Pierwszy satelita Planetary Resources jest już na orbicie

Planetary Resources założone zostało ponad trzy lata temu. Firma, za którą stoi między innymi reżyser James Cameron czy Larry Page z Google, stawia sobie za cel wydobycie wartościowych surowców z planetoid. Kolejny krok w tym kierunku został wykonany w ubiegłym tygodniu – firma umieściła na orbicie swojego pierwszego satelitę.

Plan wydobywania surowców z planetoid sam w sobie oznacza konieczność przezwyciężenia ogromnych problemów technicznych, a dodatkowo można odnieść wrażenie, że w ostatnim czasie Planetary Resources miało po prostu pecha – ich pierwszy satelita, który miał trafić na orbitę, został zniszczony podczas ubiegłorocznej eksplozji rakiety Antares. Na szczęście kolejne urządzenie miało więcej szczęścia i, wraz z misją zaopatrzeniową, trafiło na pokład ISS w kwietniu tego roku. Pod koniec ubiegłego tygodnia zostało stamtąd wystrzelone w przestrzeń z ISS za pośrednictwem urządzenia NanoRacks, które służy do umieszczania na orbicie satelitów typu CubeSat.

Satelita Akryd 3 Reflight (Arkyd 3R) spędzi na orbicie 90 dni, a jego zadaniem będzie przetestowanie opracowanego przez Planetary Resources oprogramowania, ze szczególnym uwzględnieniem systemów awioniki i kontroli lotu. Ma to być ostatni test tych technologii przed planowanym na grudzień wystrzeleniem satelity Arkyd 6, który ma już mieć na swoim pokładzie sprzęt do właściwych eksperymentów związanych z dziedziną kosmicznego górnictwa.

Kolejnym krokiem w planach Planetary Resources jest wystrzelenie teleskopu, który wytypowałby asteroidy nadające się do eksploatacji, a następnie rozpoczęcie wydobycia. Firma zamierza pozyskiwać w ten sposób przede wszystkim platynowce oraz wodę. Ruten, rod, pallad, osm, iryd oraz platyna są na Ziemi niezwykle rzadkie i pojawiły się na naszej planecie właśnie dzięki asteroidom. Woda służyć ma zaspokajaniu potrzeb przyszłych misji załogowych oraz może zostać rozbita na wodór i tlen. Oczywiście jeszcze sporo czasu minie, zanim Planetary Resources rozpocznie wydobycie, ale kolejny krok w tym kierunku został już wykonany.

Zdjęcie: Planetary Resources

podobne treści