biznes

Pierwszy raz w historii Lenovo sprzedało więcej smartphone’ów niż komputerów

Komputery klasy PC powoli odchodzą do lamusa. Jeśli jednak sama wszechobecność urządzeń mobilnych was nie przekonuje, może przekonają was wyniki finansowe Lenovo, największego na świecie producenta komputerów PC.

Wygląda na to, że chińskie Lenovo powoli przekształca się z lidera w produkcji laptopów w giganta urządzeń mobilnych. Już w pierwszym kwartale tego roku firma sprzedała łącznie więcej smartphone’ów i tabletów niż komputerów. Ujawnione właśnie wyniki finansowe za drugi kwartał tego roku, nie pozostawiają już cienia wątpliwości – w okresie od kwietnia do czerwca tego roku sprzedaż samych smartphone’ów Lenovo była większa niż komputerów PC.

Sprzedaż smartphone’ów Lenovo była w ubiegłym kwartale rekordowa. Chińska firma sprzedała w tym okresie 15,8 miliona sztuk, czyli 39 procent więcej niż przed rokiem. W tym samym czasie Lenovo sprzedało 14,5 miliona komputerów osobistych, czyli jedynie 15 procent więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Ale firma dopiero się rozkręca – po oficjalnym zakończeniu operacji przejęciu Motoroli, produkcja smartphone’ów spod znaku Lenovo powinna nabrać jeszcze większego tempa.

Pomimo tego, że udział sprzedaży smartphone’ów w ogólnej sprzedaży Lenovo rośnie, firma nadal ma silną pozycję na rynku komputerów PC. Obecnie około 20 procent światowego runku komputerów osobistych należy właśnie do Lenovo. Jeśli chodzi o smartphone’y, to według szacunków IDC, chińska firma jest obecnie czwartym na świecie producentem i posiada 5,4 procent rynku. Wyprzedzają ją Huawei, Apple oraz Samsung, po piętach depcze mu LG.

Zdjęcie: Flickr/varnieman

podobne treści