newswynalazki

Pierwszy rakietowy test SpaceShipTwo

Nie tylko Orbital Sciences Corporation przeprowadziło w ostatnich dniach ważne testy – wczoraj odbył się pierwszy test rakietowy należącego do Virgin Galactic statku SpaceShipTwo.

Test rozpoczął się w Mojave Air and Space Port o 7:02 rano czasu miejscowego, kiedy to samolot odrzutowy WhiteKnightTwo wystartował z podwieszonym statkiem SpaceShipTwo. Wznoszenie na wysokość 47 tysięcy stóp trwało 45 minut, po czym statek SS2 odłączył się od pojazdu macierzystego i uruchomił na 16 sekund swoje silniki rakietowe, co pozwoliło mu wznieść się na wysokość 55 tysięcy stóp, przełamując przy tym barierę dźwięku. Lot SS2 trwał 10 minut a sam statek wylądował w Mohave bez żadnych problemów.

Test był dla Virgin Galactic o tyle istotny, że po raz pierwszy udało się przetestować wszystkie elementy SpaceShipTwo podczas jednego lotu. Oznacza to, ze firma jest już właściwie na finiszu wszystkich testów wymaganych przez Federal Aviation Administration do tego, by udzielić jej licencji na przewożenie ludzi. A to jest niezbędne, jeśli Branson chce wysyłać ludzi na niską orbitę.

„Dzisiejszy lot z prędkością większą niż prędkość dźwięku, otwiera przed nami drogę do gwałtownej ekspansji (…) z widokiem na bardzo realny cel jakim jest lot w kosmos pod koniec tego roku,” stwierdził Branson po zakończeniu testu. „Mamy jeszcze kilka testów do przeprowadzenia, ale pod koniec roku polecimy w kosmos. Jesteśmy na właściwej ścieżce.”

A ponieważ trzeba wiedzieć co się sprzedaje, właściciel, wraz z rodziną, ma już zarezerwowane miejsce w pierwszym komercyjnym locie w kosmos SpaceShipTwo.

Richard Branson musiał trochę poczekać na realizację swojej wizji, ale nie można odmówić mu cierpliwości we wdrażaniu planów w życie. Oraz zmysłu biznesowego. Co prawda głównym celem Virgin Galactic jest wynoszenie zwykłych ludzi (no, nie do końca takich zwykłych – bilet ostatnio podrożał do 250 tysięcy dolarów) w kosmos ale Branson ma już pomysł jak w inny sposób zarobić na posiadanej przez siebie infrastrukturze kosmicznej.

Chciałby mianowicie wykorzystywać samolot WhiteKnightTwo jako część taniego systemu, zaprojektowanego do wynoszenia satelitów na orbitę. Oczywiście najpierw trzeba opracować moduł LauncherOne, który odpadałby od samolotu i na silnikach rakietowych wynosił sprzęt w kosmos. Ale plan już jest a prace też prawdopodobnie trwają.

Zdjęcie: Virgin Galactic

podobne treści