wynalazki

Pierwszy publiczny test autonomicznej latającej taksówki

Podczas gdy autonomiczne samochody stają się powoli rzeczywistością, trwają prace nad stworzeniem autonomicznych pojazdów latających. Takich, które mogłyby przewozić ludzi, na przykład jako latające taksówki w zatłoczonych miastach. Właśnie tym zajmuje się niemiecka firma Volocopter, która przeprowadziła w tym tygodniu pierwszy publiczny test swojego rozwiązania.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, test ten odbył się w Dubaju, który zainteresowany jest zintegrowaniem Volocopterów z własnym systemem transportowym. W założeniu latająca taksówka ma przylecieć po klienta sama, przywołana za pomocą odpowiedniej aplikacji i w większości przypadków ma również sama dostarczyć go pod wskazany adres. Będzie można jednak nią sterować za pomocą jednego jaysticka, ale sterowanie będzie wspomagane przez komputer, który zajmie się między innymi stabilizacją lotu, startem czy lądowaniem.

Pomimo tego, że skonstruowany przez niemiecką firmę pojazd przypomina trochę przerośniętego, choć jednocześnie dość delikatnego drona, Volocopter twierdzi, że „technologia podniebnych taksówek jest sensowną, bezpieczną metodą publicznego transportu”.

Choć Volocopter 2X czeka jeszcze wiele testów, największym będzie odzew mieszkańców Dubaju, którego wydział transportu chciałby jak najszybciej wprowadzić pojazd do publicznego użytku.

podobne treści