naukanewswynalazki

Pierwszy ogródek warzywny poleciał na ISS

Ogrodnictwo nie jest czymś, co kojarzy się z kosmosem. Jednak jeśli na poważnie myślimy o podboju przestrzeni kosmicznej, należy opracować sposoby na to, by ludzie wyruszający w podróż poza naszą planetę, nie byli cały czas zależni od drogich dostaw z Ziemi. Krokiem w tym kierunku jest VEGGIE, eksperyment NASA, który już niebawem rozpocznie się na pokładzie ISS.

Z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała dziś należąca do SpaceX rakieta Falcon 9, która wyniosła na orbitę trzeci z serii zamówionych przez NASA statków Dragon. Na jego pokładzie, poza oczywiście zaopatrzeniem dla ISS, znajduje się Vegetable Production System, w skrócie – VEGGIE, czyli eksperymentalny pojemnik, który będzie służył jako pierwszy kosmiczny ogródek warzywny. Eksperyment miał planowo rozpocząć się już w grudniu ubiegłego roku, ale niestety musiał zostać przesunięty.

Co prawda astronauci od dawna hodowali rośliny na orbicie, jednak zawsze był to element eksperymentu, który skupiał się na obserwacji tego, w jaki sposób rośliny radzą sobie z warunkach niskiej grawitacji. Tym razem będzie inaczej, ponieważ VEGGIE to prototypowy pojemnik, który ma stać się kosmicznym ogródkiem warzywnym i w przyszłości dostarczać astronautom pożywienia. Jego wnętrze wypełnione jest materiałem mineralnym i glebą, w którym zmieści się sześć sadzonek sałaty rzymskiej stale oświetlanych przez diody LED. Dzięki temu rośliny będą gotowe do spożycia już po 28 dniach od zasadzenia.

„VEGGIE może zostać wykorzystany do hodowli rosnących szybko roślin, takich jak sałata, rzodkiewki, kapusta pekińska (…),” mówi dr Gioia Massaa z NASA. „Wyhodowanie warzyw takich jak pomidory, groszek czy fasola (…) potrwa trochę dłużej niż 28 dni.”

Nie oznacza to jeszcze, że astronauci za trochę ponad miesiąc będą mogli przystąpić do zjedzenia pierwszej kosmicznej sałatki – zanim warzywa z VEGGIE staną się stałym elementem ich diety, naukowcy z NASA chcą upewnić się, że bakterie, które rozwijać się będą w stanie nieważkości razem z sałatą, nie są szkodliwe dla ludzi. Dlatego pierwsza partia kosmicznej sałaty zostanie zamrożona i dokładnie zbadana na Ziemi. Ale wygląda na to, że będzie to tylko formalność.

Zdjęcie: NASA

podobne treści