Wiadomości promowanewynalazki

Pierwszy na świecie metalowy pistolet wydrukowany w 3D

Stworzony przez Defense Distributed Liberator był pierwszym, ale na pewno nie ostatnim, pistoletem wydrukowanym w 3D. O ile ten pierwszy pistolet wyglądał trochę jak zabawka (choć na pewno nią nie jest), tak dzieło amerykańskiej firmy Solid Concepts, nie ustępuje już w niczym broni produkowanej w tradycyjny sposób. Dobrze się domyślacie – firma ta stworzyła pierwszy na świecie metalowy pistolet wydrukowany w 3D.

Według Solid Concepts, wydrukowany przez nich pistolet sprawdza się świetnie. Do tej pory wystrzelono z niego około 50 pocisków i nie było z nim żadnego problemu. Pomijając sprężyny, wszystkie części broni zostały wydrukowane w technice spiekania laserowego. Solid Concepts twierdzi, że podczas prac nad tym pistoletem, ich celem było udowodnienie, że technologia druku 3D może służyć także do innych celów, niż do „drukowania bibelotów i głów Yody”:

„Chcieliśmy udowodnić, że metalowe przedmioty drukowane w 3D są na tyle dokładne i wytrzymałe, że mogą być zarówno funkcjonalnymi prototypami, jak i ostatecznym produktem,” twierdzi Kent Firestone, wiceprezes Solid Concepts. „Istnieje błędne przekonanie, że druk 3D nie jest wystarczająco dokładny ani wytrzymały. Staramy się zmienić nastawienie ludzi.”

W sumie Firestone ma trochę racji, ale najwyraźniej nie słyszał on o studentach, którzy niecały miesiąc temu odpalili wydrukowany w 3D, metalowy silnik rakietowy.

Na szczęście dla policji na całym świecie, wydrukowanie metalowego pistoletu jeszcze przez jakiś czas będzie poza zasięgiem zwykłego przestępcy – pomijając już koszty zakupu odpowiedniej maszyny (ceny drukarek 3D pracujących w metalu zaczynają się od kilkuset tysięcy dolarów), musiałby mieć także odpowiednią wiedzę i doświadczenie w pracy z tym narzędziem. A Solid Concepts to posiada. W końcu jest jedyną firmą świadczącą usługi druku 3D, która posiada amerykańską federalną licencję na produkcję broni.

podobne treści