biznesnaukanews

Pierwszy lądownik Mars One wyruszy w roku 2018

Mars One, prywatny projekt zmierzający do ustanowienia ludzkiej kolonii na Marsie, zapowiedziało wczoraj, że ich pierwsza misja na Czerwoną Planetę rozpocznie się w roku 2018.

W ramach porozumienia pomiędzy Mars One, Lockheed Martin a firmą Surrey Satellite Technology Ltd (SSTL), w roku 2018 na Marsa wystrzelony zostanie pierwszy lądownik projektu Mars One. Ta bezzałogowa misja ma na celu sprawdzenie możliwości technicznych oraz przyciągnięcie do projektu uwagi szerszej grupy odbiorców. Zwłaszcza ten ostatni cel wydaje się szczególnie istotny z perspektywy Mars One – ostatecznie holenderska organizacja planuje sfinansować ambitne przedsięwzięcie dzięki przychodom z reklam emitowanych podczas największego i najdłuższego reality show w historii telewizji.

Wkładem Lockheed Martin w pierwszą bezzałogową misję Mars One będzie zmodyfikowana wersja lądownika Phoenix, który w 2008 roku wylądował na Marsie. Jego zadaniem będzie przetestowanie nowych systemów rozkładania paneli słonecznych, sprawdzenie możliwości pozyskania wody z marsjańskiego gruntu oraz przebadanie próbek gruntu. Mars One planuje także zorganizować w przyszłym roku konkurs dla zespołów studenckich, w którym nagrodami będzie możliwość przeprowadzenia własnych eksperymentów przy pomocy lądownika. W celu jeszcze większego zaangażowania publiki, oraz pozyskania dodatkowych funduszy, wczoraj ruszyła także kampania na Indiegogo. Dodatkowo obraz z kamer sondy będzie transmitowany na żywo na Ziemię za pośrednictwem satelity telekomunikacyjnego, który ma zostać zbudowany przez SSTL, a to jest bardzo ważny element kosmicznego reality show. Bas Lansdorp, założyciel Mars One ma nadzieję, że transmisja z Marsa trwać będzie nieprzerwanie przez co najmniej dwa lata.

Niestety na konferencji prasowej poświęconej tym planom dowiedzieliśmy się też, że, w stosunku do początkowych planów, Mars One już teraz ma opóźnienie wynoszące około 2 – 3 lata. Jak ujawnił Lansdorp, początkowo zakładano, że do programu zgłosi się milion ochotników, którzy będą gotowi polecieć na Marsa by już nigdy stamtąd nie wrócić. Oraz zapłacą opłatę aplikacyjną, która pomoże sfinansować program. Choć 200 tysięcy osób, które ostatecznie się zgłosiły, to nadal dużo, Mars One musi jednak w inny sposób zdobyć część pieniędzy. Przez spowodowane tym opóźnienie, start pierwszej załogowej misji na Marsa przewidywany jest aktualnie w roku 2025, a nie, jak wcześniej zapowiadano, w roku 2022.

Miejmy nadzieję, że te opóźnienie nie jest pierwszym symptomem tego, że przedsięwzięcie o nazwie Mars One po prostu miałoby nie dojść do skutku.

podobne treści