biznesmobile

Pierwszy kwartał 2016 roku nie był najszczęśliwszy dla mobilnego Windowsa

W ubiegłym tygodniu Gartner opublikował swoje dane na temat wyników sprzedaży urządzeń mobilnych w pierwszym kwartale tego roku. Nie wyglądają one najlepiej dla Microsoftu.

Właściwie to wyglądają one tragicznie, co każe jeszcze raz zastanowić się nad powodami, dla których Microsoft zdecydował się niedawno sprzedać dział zajmujący się produkcją telefonów i skupić się na wspieraniu producentów, którzy produkują urządzenia z mobilnym Windowsem. Według danych firmy Gartner, sprzedaż urządzeń działających pod kontrolą tego systemu spadła znacząco.

W pierwszym kwartale 2016 roku sprzedano 2,4 milionów smartphone’ów z Windowsem, co stanowiło 0,7% udziału w rynku. W porównaniu do analogicznego kwartału roku poprzedniego jest to spadek aż o 71 procent, ponieważ w pierwszym kwartale 2015 roku sprzedano 8,3 milionów urządzeń, co dawało mobilnemu Windowsowi 2,5 procent udziału w rynku. Dla porównania w minionym kwartale sprzedano ponad 290 milionów urządzeń z Androidem, czyli o 30 milionów urządzeń więcej niż rok temu, a udział Androida w rynku wynosi obecnie 84,1 procent.

Wygląda więc na to, że Microsoft będzie musiał zrobić coś, by powstrzymać ten negatywny trend. Jednym z tych działań może być właśnie odcięcie się od marki Nokia i próba zawojowania rynku przy pomocy Surface Phone, o którym w kwietniu zaczęły pojawiać się pierwsze informacje.

podobne treści