news

Pierwszy komercyjny start rakiety Falcon Heavy

Dziś w nocy naszego czasu miał miejsce pierwszy komercyjny start rakiety Falcon Heavy. Pomimo tego, że start był wcześniej przekładany, dziś wszystko poszło zgodnie z planem.

Od czasu ubiegłorocznego testowego startu, podczas którego ładunkiem był jedynie samochód Tesla Roadster, rakieta Falcon Heavy nie była używana. SpaceX zdecydowało się z niej skorzystać dopiero do wyniesienia na orbitę należącego do Arabii Saudyjskiej satelity telekomunikacyjnego Arabsat-6A.

Wszystko poszło zgodnie z planem. Dwie minuty i trzydzieści siedem sekund po starcie dwa boostery odłączyły się od głównego członu rakiety by następnie wylądować na przygotowanych do tego celu lądowiskach na przylądku Canaveral. W tym samym czasie główny człon rakiety kontynuował lot, by po oddzieleniu się od niego ładunku wylądować autonomicznie na barce znajdującej się na Atlantyku. Tym samym SpaceX pobiło własny rekord, ponieważ, w przeciwieństwie do lotu testowego rakiety, tym razem firmie udało się odzyskać wszystkie możliwe do odzyskania człony rakiety.

Nagranie z nocnego startu możecie zobaczyć powyżej.

podobne treści