nauka

Pierwszy chiński lądownik poleci na Księżyc w grudniu

Podczas gdy Amerykanie opracowują plany przechwycenia asteroidy i umieszczenia jej na orbicie Księżyca, Chińczycy planują już w grudniu tego roku wysłać na naszego naturalnego satelitę bezzałogowy lądownik.

Chang’e 3 jest, jak sama nazwa wskazuje, trzecią z serii chińskich sond wysyłanych w kierunku Srebrnego Globu. Podczas gdy jej poprzedniczki, których starty odbyły się w roku 2007 i 2010, były orbiterami, Chang’e 3 będzie pierwszym chińskim urządzeniem, które wyląduje na Księżycu.

O samym Chang’e 3, jak to zwykle w przypadku chińskiej technologii bywa, wiadomo niewiele. Wiadomo, że został już zbudowany i przechodzi testy poprzedzające grudniowy start. Wiadomo, że składać się będzie z modułu serwisowego oraz z samego lądownika. Całość ważyć będzie około 3700 kilogramów. Rakieta CZ-3B, na której Chang’e 3 rozpocznie swoją drogę na Księżyc wystartuje w grudniu z centrum kosmicznego Xichang w prowincji Syczuan. Ale nie wiadomo dokładnie kiedy.

Chiński program kosmiczny, choć dość młody, nie musi zmagać się z problemami, których doświadcza na przykład NASA. Komunistyczna Partia Chin szczodrą ręką finansuje CNSA czyli chiński odpowiednik amerykańskiej agencji kosmicznej. Taikonauci CNSA (China National Space Administration) wysyłani są na orbitę od roku 2003 a głównym celem agencji jest wysłanie własnymi siłami ludzi na Księżyc do roku 2020. A przy okazji budowa własnej stacji orbitalnej.

podobne treści