foto

Pierwsze zdjęcia ze środka północnokoreańskiego wieżowca widmo

Nieliczni turyści odwiedzający Koreę Północną na ściśle określonych przez reżim warunkach zyskali dostęp do Hotelu Ryugyong w Pjongjang. Hotel jest to tylko z nazwy – tajemniczy drapacz chmur miał służyć jako dowód „potęgi” komunistycznego państwa, ale pozostaje nieukończony.

Budowa 105-piętrowej konstrukcji rozpoczęła się w 1987 roku. Została przerwana w 1992 roku i po 2008 roku była kilkakrotnie wznawiana, ale projektu nadal nie udało się dokończyć.

Jak dowiadujemy się ze zdjęć opublikowanych na blogu NK News, środek wieżowca to wielka, betonowa otchłań. Wykończono tylko kondygnacje budynku, ale brak jest ścian wewnętrznych, instalacji, itd. Fotografie zostały wykonane podczas wycieczek organizowanych przez firmę Koryo Tours.

Oficjalna wersja jest nadal optymistyczna: budowa zostanie zakończona, a w środku powstanie wielki hotel z tysiącami pokojów (Wikipedia podaje rożne dane, od 3 do 7,6 tysiąca). Mają się tu znaleźć wspaniałe restauracje i sale konferencyjne, co brzmi ironicznie, ponieważ rozmawiamy o państwie, w którym większość ludności ma dostęp do ilości pożywienia ledwie wystarczających do przeżycia. Oprowadzający po hotelu mówią zwiedzającym, że budowa zostanie ukończona za 2-3 lata.

Więcej zdjęć tutaj.

First Images Inside North Korea's Ghost Skyscraper

First Images Inside North Korea's Ghost Skyscraper

podobne treści