smartfonyWiadomość główna

Pierwsze urządzenia z Firefox OS od dziś w sprzedaży (tak jakby)

O Firefox OS napisano już sporo a kilku dużych producentów, w tym ZTE, LG, Huawei czy Sony, zadeklarowało już publicznie, że zamierzają budować smartphone’y oparte na systemie Mozilli. Jednak to mały hiszpański startup Geeksphone będzie pierwszą firmą, która będzie sprzedawać urządzenia z Firefox OS.

Zamówienia na przeznaczone dla deweloperów smartphone’y można składać na stronie producenta od dzisiaj. A przynajmniej taki był plan dwudziestoletniego szefa Geeksphone, który jeszcze wczoraj potwierdzał że to właśnie 23 kwietnia ruszy sprzedaż tych urządzeń. Niestety w chwili, w której piszę te słowa, sklep internetowy firmy jest „czasowo niedostępny z powodu prac konserwacyjnych.” Pewnym wyjaśnieniem „problemu” może być informacja, że tak naprawdę wszystkie dostępne urządzenia zostały już sprzedane. Geeksphone miało podobno pięć tysięcy urządzeń a firma pracuje teraz nad jak najszybszym sprowadzeniem kolejnej partii smartphone’ów, która ma trafić do sprzedaży już w ten piątek.

Kiedy już to nastąpi będzie można wybierać pomiędzy smartphone’ami Keon a Peak. Keon wyposażony ma być w procesor Qualcomm Snapdragon 1GHz, 4 GB wbudowanej pamięci, 512 MB pamięci RAM, ekran dotykowy o przekątnej a 3,5 cala i kamerę 3 megapikseli. Geeksphone będzie sprzedawało go w cenie 91 euro (plus Vat).

Peak ma być trochę droższy. Za 149,50 euro (plus Vat) otrzymamy podobne podzespoły, z tą różnicą, że ekran będzie miał przekątną 4,3 cala, procesor będzie taktowany 1,2 GHz, a zamiast w jedną kamerę, urządzenie będzie wyposażone w dwie – 8 i 2 megapikseli.

Nie są to więc jakieś szczególnie duże pieniądze, ale i urządzenia nie mają zaspokajać oczekiwań użytkowników przyzwyczajonych do urządzeń z najwyższej półki – to modele dla deweloperów, którzy mają dzięki nim pracować nad rozwojem ekosystemu Firefox OS.

podobne treści